Μάβερικς: Ο Ντόντσιτς με τριπλ νταμπλ έριξε τους Λέικερς εκτός “play-in”! (Video)

2022-03-30T07:42:19+00:00 2022-03-30T07:42:19+00:00.

30/Mar/22 07:42

Οι Λέικερς πήγαν στο Ντάλας χωρίς τον ΛεΜπρόν Τζέιμς και τον Άντονι Ντέιβις που μόλις επανήλθε στις προπονήσεις. Για τον Λούκα Ντόντσιτς ήταν σαν το λύκο να ορμάει στο κοπάδι με τα πρόβατα χωρίς σκυλιά να το προστατεύουν…

Ο “Λούκα Μάτζικ” πέτυχε τριπλ νταμπλ με 34 πόντους (4/12τριπ.) και 12-12 σε ασίστ και ριμπάουντ (με μόλις ένα λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής!) κι οι Μάβερικς νίκησαν εύκολα με 128-110 τους Λέικερς, ρίχνοντας τους προσώρας εκτός “play-in” στην ισοβαθμία με τους Σπερς στις θέσεις 10-11!

Προφανώς η απουσία των δύο μεγάλων αστέρων τους (ο ΛεΜπρόν τραυματίας στον αστράγαλο, ο Ντέιβις μόλις επανήλθε στις προπονήσεις μετά 1,5 μήνα) έβλαψε τους Λέικερς που μαζί με τα “Σπιρούνια” κυνηγούν τους 9ους Πέλικανς στη μία νίκη διαφορά.
Οι υπόλοιποι δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν.

Οι Μάβερικς ξεκίνησαν με 43-25 την πρώτη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 26 πόντων! Δεν σταμάτησαν εκεί, αφού στο τέλος του τρίτου 12λεπτου είχαν υπέρ τους σκορ 29 πόντων και στο τέταρτο απλά οι Λέικερς μείωσαν χωρίς φυσικά κανένα αντίκρισμα.

Το Ντάλας κράτησε την 4η θέση, έχει τώρα καθαρή διαφορά δύο νικών από τους πέμπτους Τζαζ και μόλις μία για να πιάσουν τους Ουόριορς στην 3η!

Ο Ρέτζι Μπούλοκ έβαλε 17 πόντους με 5/8 τρίποντα, ο Ντάβις Μπέρτανς πρόσθεσε 14 (4/5τριπ.), ο Σπένσερ Ντινγουίντι είχε 13 και οι Πάουελ-Μπράνσον και Τζος Γκριν από 12. Πάρτι!

Ο Μαλίκ Μονκ με 28 πόντους με 6/10 τρίποντα κι ο Ράσελ Ουέστμπρουκ με 25 ξεχώρισαν για τους Λέικερς. Ο Στάνλεϊ Τζόνσον έβαλε 16.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα για τους Λέικερς που έχουν επτά ματς- όσα κι οι Σπερς– για να διορθώσουν την κατάσταση κι έστω να μπουν στα “play-in” ματς.