Γιάννης: Η συγκλονιστική εμφάνιση στη Φιλαδέλφεια και το ανέκδοτο με την… αγελάδα (Videos)

2022-03-30T08:04:01+00:00 2022-03-30T13:32:01+00:00.

30/Mar/22 08:04

O Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε συγκλονιστική εμφάνιση στη Φιλαδέλφεια, οδηγώντας με ένα ακόμα νταμπλ νταμπλ τους Μπακς στη νίκη με 118-116.

Ο “Greek Freak” πέτυχε 40 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ κι έτσι συμπλήρωσε επτά σερί ματς με +30 πόντους μακριά από το Μιλγουόκι, σουτάροντας παράλληλα με πάνω από 50% (16/24 με 1/3 τρίποντα).

Χάρη σε αυτήν την επίδοση, ισοφάρισε το δεύτερο καλύτερο σερί στην ιστορία του ΝΒΑ, ενώ προηγείται με εννιά ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν από το 1961! Οι Μπακς έχουν τώρα το παιχνίδι με τους Νετς– που παραδοσιακά πλέον ο Γιάννης πραγματοποιεί σπουδαίες εμφανίσεις- και λίγο αργότερα τους Μπουλς και τους Σέλτικς για να επιχειρήσει ο Αντετοκούνμπο να ξεπεράσει κι αυτό το ιστορικό ρεκόρ στο ΝΒΑ!

Ο Γιάννης πρόσθεσε έξι ασίστ στο ενεργητικό του, ένα κλέψιμο και τρία μπλοκ, μένοντας 38 λεπτά αυτή τη φορά. Ο μέσος όρος του δεν ξεπερνάει τα 33.

Πέρα από αυτά τα νούμερα, βέβαια, κανείς δεν θα ξεχάσει και το μπλοκ νίκης που έκανε στον Τζοέλ Εμπίντ σχεδόν στην εκπνοή (1,6”), το οποίο έσωσε τους Μπακς από την παράταση και μία πιθανή ήττα.

Καλά όλα αυτά, να έλειπε και το… κρύο ανέκδοτο που πλέον έχει καθιερώσει ο Γιάννης να λέει πριν τις επίσημες δηλώσεις του.
Μπήκε χαμογελαστός στην αίθουσα Τύπου, κρατώντας ένα βιβλιαράκι με τίτλο “Bad Jokes”. Και διαβάζει το κάτωθι:

“Έχω αστείο. Πώς αποκαλείς μία αγελάδα στο πάτωμα; Μοσχαρίσιο κιμά!”.