Μπακς: ΓΙΑΝΝΗΣ, ρέκορντμαν και clutch για το μεγάλο διπλό επί των Νετς (Video)

2022-04-01T07:24:05+00:00 2022-04-02T04:35:53+00:00.

01/Apr/22 07:24

O Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε επική εμφάνιση στο Μπρούκλιν- όπως συνηθίζει- χαρίζοντας τη νίκη στους Μπακς με 120-119 επί των Νετς με διπλή clutch προσπάθεια στην κανονική διάρκεια και στην παράταση! Ήταν το παιχνίδι που ξεπέρασε τον Καρίμ Αμντούλ Τζαμπάρ στον πίνακα των σκόρερ των Μπακς όλων των εποχών…

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 44 πόντους =14 ριμπάουντ, έξι ασίστ, οκτώ λάθη σε 39 λεπτά- κι ήταν αυτός που με τρίποντο ισοφάρισε το παιχνίδι 18” πριν το τέλος του 48λεπτου, οδηγώντας το ματς στην παράταση αφού ο Κέβιν Ντουράντ αστόχησε στο σουτ της νίκης για τους Νετς!

Ήταν το μοναδικό τρίποντο του Γιάννη (!) στο παιχνίδι- είχε 1/4- και με αυτό ακριβώς ξεπέρασε τον Καρίμ σημειώνοντας ιστορικό “milestone” για τον οργανισμό του Μιλγουόκι.

Να ‘ταν μόνο αυτό; Όχι, δεν είχε γράψει τις τελευταίες λέξεις στο συναρπαστικό παιχνίδι στο Μπρούκλιν που θύμισε τον περσινό έβδομο αγώνα στα πλέι οφ και την πρόκριση των Μπακς.

Στην παράταση ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 3/3 βολές – τις μοναδικές του σε ολόκληρο παιχνίδι (!)- κι έβαλε μπροστά τους Νετς με 119-118, αλλά ο Γιάννης εφόρμησε προς το καλάθι και κέρδισε το φάουλ πάνω στην προσπάθεια του να δώσει εκ νέου προβάδισμα στους Μπακς.

Ποιος είπε ότι δεν βάζει βολές; Με 2/2 και 15/19 συνολικά, ο Αντετοκούνμπο έκανε 120-119 με μόλις 3” να απομένουν, ο Ντουράντ πήρε πάλι το τελευταίο σουτ, δεν ήταν κακό αλλά βρήκε σίδερο.

Οι Μπακς έφυγαν νικητές από το Μπρούκλιν και με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους πλησίασαν και πάλι στο μισό παιχνίδι τους Χιτ, για την 1η θέση στην Ανατολή! Έχουν 76 ματς και το Μαϊάμι 77, οπότε μπορούν να περάσουν μπροστά, ενώ οι Σίξερς έμειναν δύο νίκες πίσω από τους Χιτ.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ έβαλε 19 πόντους κι έκλεψε έξι μπάλες ο αθεόφοβος (δεν ήταν καν το ρεκόρ καριέρας του, έχει επτά) ενώ πήρε και οκτώ ριμπάουντ, ενώ ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 16 αλλά έπαιξε 30 λεπτά επειδή αποβλήθηκε με αντιαθλητικό φάουλ. Από 11 πόντους πέτυχαν για τους πρωταθλητές ο Πατ Κόνατον κι ο Ουές Μάθιους.

Οι Νετς ισοβαθμούν τώρα στις θέσεις 8-9-10 με τους Χόρνετς και τους Χοκς – αυτή είναι σειρά- και ίσως αναμετρηθούν με τους Μπακς στον πρώτο γύρο των πλέι οφ εφόσον επιζήσουν από το “play-in” τουρνουά.

Ο Κέβιν Ντουράντ έμεινε στους 26, ο Κάιρι Ίρβινγκ πρόσθεσε 25, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Μπρους Μπράουν με 23 πόντους. Στους 16 σταμάτησε ο Σεθ Κάρι.