Νίκη-δήλωση των Χιτ στο Σικάγο, από το -21 οι Ουόριορς τους Τζαζ (βαθμολογία)

2022-04-03T07:58:19+00:00 2022-04-03T07:58:19+00:00.

03/Apr/22 07:58

Επιβλητική νίκη για τους Χιτ κόντρα στους Μπουλς, την ώρα που οι Ουόριορς επέστρεψαν από το -21 απέναντι στους Τζαζ. Τα αποτελέσματα της βραδιάς και οι βαθμολογίες.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους Χιτ, που πλέον με 50-38, είναι πολύ κοντά στο οριστικό #1 της Ανατολής (48-29 οι Μπακς).

Το 109-127 επί των Μπουλς συνδυάστηκε με ακόμα μία επιβλητική βραδιά για το Μαϊάμι, την ώρα που το Σικάγο είναι έκτο με 45-33.

Η διαφορά είχε χτιστεί από το ημίχρονο (57-66), για να αυξηθεί στη τρίτη περίοδο (79-98) με επιμέρους 22-32.

Ο Μπάτλερ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 22 πόντους-7 ριμπάουντ-6 ασίστ, με τους Λόουρι (10 ασίστ) και Χίρο (8 ριμπάουντ) να προσθέτουν από 19.

Δεν ήταν αρκετοί οι 33 του ΛαΒιν και οι 26 του ΝτεΡόζαν για τους γηπεδούχους.

Τα 12λεπτα: 30-31, 57-66, 79-98, 109-127

Ουόριορς-Τζαζ 111-107

Οι Ουόριορς επέστρεψαν στις νίκες (είχαν μόλις μία στα τελευταία οκτώ ματς) και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

Το 111-107 κόντρα στους Τζαζ, μπορεί να δείχνει ντέρμπι, όμως το Γκόλντεν Στέιτ έπρεπε να καλύψει διαφορά 21 πόντων, για να το καταφέρει.

Μάλιστα, η Γιούτα ήταν στο +16 (87-103), επτά λεπτά πριν το φινάλε, αλλά η ανατροπή ήρθε στο -3:33′ (105-103), με τους Τόμπσον και Πουλ να κάνουν… ματσάρα.

Ο πρώτος είχε 36 (8/17 τρίποντα) και ο δεύτερος 31 (6/15), για τους νικητές του 49-29 (#3 στη Δύση).

Όσο για τους Τζαζ των έξι ηττών στα τελευταία επτά ματς, είναι στο #5 της Δύσης με 46-32, μαζί με τους Νάγκετς. Μίτσελ και Κόνλεϊ είχαν από 26 και ο Γκομπέρ 14 με 20 ριμπάουντ.

Τα 12λεπτα: 23-30, 45-58, 81-97, 111-107

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της Κυριακής (3/4)

Χοκς-Νετς 122-115
Μπουλς-Χιτ 109-127
ΣέλτικςΟυίζαρντς (20:00)
ΜπακςΜάβερικς (20:00)
ΛέικερςΝάγκετς (22:30)