Σέλτικς: “Εξαφάνισαν” ΝτεΡόζαν και ΛαΒιν, φαβορί για τη 2η θέση στην Ανατολή (Video)

2022-04-07T07:32:08+00:00 2022-04-07T07:34:22+00:00.

07/Apr/22 07:32

H άμυνα των Σέλτικς- η καλύτερη στο ΝΒΑ- δουλεύει άριστα και χωρίς τον Ρόμπερτ Ουίλιαμς.

Οι Σέλτικς κράτησαν τον ΝτεΡόζαν στους 16 πόντους και τον Ζακ ΛαΒιν στους επτά και πέρασαν άνετα με 117-94 από το Σικάγο, φτάνοντας στο 27-6 από τις 22 Ιανουαρίου και τις 50 νίκες συνολικά.
Τώρα οι Σέλτικς μπορούν να “κλειδώσουν” τη 2η θέση στην ανατολική περιφέρεια, νικώντας τους πρωταθλητές Μπακς στο αμέσως επόμενο μεταξύ τους παιχνίδι. Ειδάλλως θα κριθεί από τα αποτελέσματα τους την τελευταία αγωνιστική.

Το μεταξύ τους ζευγάρωμα στα ημιτελικά μοιάζει πολύ πιθανό με τους Σίξερς να καραδοκούν αφού ισοβαθμούν με τους Μπακς στις θέσεις 3-4. Μην ξεχνάμε όμως πως η 2η θέση ίσως βγάλει αντίπαλο τους Νετς στον 1ο γύρο των πλέι οφ.

Ο Τζέιλεν Μπράουν πέτυχε 25 πόντους κι ο “Μπιγκ” Αλ Χόρφορντ πρόσθεσε 17 με 7/7 σουτ (3/3 τρίποντα), ενώ είχε και 10 ριμπάουντ στο ενεργητικό του.

Παρά την κακή εμφάνιση του Τζέισον Τέιτουμ (16 πόντοι με 5/18 σουτ), οι Σέλτικς πήραν εύκολα την τρίτη σερί νίκη τους, δείχνοντας από την αρχή τα “δόντια” τους.
Πήραν προβάδισμα με 31-14 προς το τέλος της πρώτης περιόδου και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 16 πόντους διαφορά, την οποία έφτασαν στους 24 στο αμέσως επόμενο 12λεπτο.

Οι Μπουλς δεν μπόρεσαν να αντισταθούν με τους πρώτους τους σκόρερ τόσο χαμηλά και τον Νίκολα Βούτσεβιτς να μένει στους 13. Έδειξαν για πολλοστή φορά την αδυναμία τους να νικήσουν μία ομάδα με υψηλό ρεκόρ κι αυτό συμβαίνει ολόκληρη τη σεζόν.

Ίσως αντιμετωπίσουν τους Σέλτικς στα πλέι οφ, αρκεί να πέσουν οι τελευταίοι από τη 2η θέση στην οποία βρίσκονται αυτή τη στιγμή.