Mπακς: Ο Αντετοκούνμπο σάρωσε τους Πίστονς, οι πρωταθλητές για τη 2η θέση (Video)

2022-04-09T07:23:43+00:00 2022-04-09T07:23:43+00:00.

09/Apr/22 07:23

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άγγιξε το τριπλ νταμπλ κι οι Μπακς σάρωσαν με 131-101 τους Πίστονς στο Ντιτρόιτ, ορίζοντας τη θέση που καταλάβουν στην κανονική περίοδο!

Ο Γιάννης πέτυχε 30 πόντους και είχε επίσης 13 ριμπάουντ κι οκτώ ασίστ σε μόλις 28 λεπτά συμμετοχής- δεν χρειάστηκε να παίξει παραπάνω- οδηγώντας τους Μπακς στην εύκολη νίκη, ένα παιχνίδι πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Οι Μπακς κρατούν τη 2η θέση στην Ανατολή και θα μείνουν εκεί αν νικήσουν τους Καβαλίερς στο τελευταίο τους παιχνίδι στο Κλίβελαντ. Μπορούν να μείνουν εκεί αν χάσουν οι Σέλτικς από τους Γκρίζλις.

Δεν πιστεύουμε πως θα “αποφασίσουν” να χάσουν και να πέσουν στην 3η θέση, ώστε να αποφύγουν το ενδεχόμενο να βρουν μπροστά τους, τους Νετς, οι οποίοι μπορούν μέσω του “Play-in” τουρνουά να τερματίσουν 7οι. Σε κάθε περίπτωση, οι ίδιοι οι Μπακς ορίζουν τη μοίρα τους.

Ο Γιάννης είχε 11/13 βολές και 9/16 σουτ (1/3τριπ.) διαλύοντας την άμυνα των Πίστονς για την τρίτη σερί νίκη των Μπακς.
Ο Μπρουκ Λόπεζ έβαλε 17 πόντους (σε 21 λεπτά), ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 15 κι ο Τζρου Χόλιντεϊ μέτρησε 10 και εννιά ασίστ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πήρε έξι λεπτά και πέτυχε αντίστοιχους πόντους με 3/3 δίποντα.

Οι Μπακς ξεκίνησαν το ματς με σκορ 30-8 στην πρώτη περίοδο (!) κι έφτασαν τη διαφορά ως τους 32 πόντους. Εδώ που τα λέμε, αν δεν χαλάρωναν κι αν ο Ρόντνεϊ ΜακΓκρούντερ δεν έκανε ρεκόρ καριέρας με 26 πόντους, ίσως η διαφορά να πήγαινε πολύ πιο ψηλά.
Ο Σαντίκ Μπέι πέτυχε 20 πόντους κι ο Κέιντ Κάνινγχαμ έμεινε στους 14.

Οι Μπακς έφτασαν στο 13-1 επί των Πίστονς στην εποχή του κόουτς Μπουντενχόλζερ στον πάγκο τους.