Νετς: Καθοριστική νίκη επί των Καβαλίερς, στο Μπρούκλιν κρίνεται η είσοδος τους στα πλέι οφ (Video)

2022-04-09T07:26:47+00:00 2022-04-09T07:26:47+00:00.

09/Apr/22 07:26

Mετά ένα προβληματικό διάστημα λόγω του τραυματισμού του Ντουράντ, στο οποίο οι Νετς βρέθηκαν από τις δύο πρώτες θέσεις της Ανατολής στη 10η θέση, τώρα μπορούν να ορίσουν την πρόκριση τους στα πλέι οφ μέσα στο Μπρούκλιν.

Ο Κέβιν Ντουράντ έκανε ακόμα ένα σπουδαίο παιχνίδι με 36 πόντους κι οι Νετς πέτυχαν μεγάλη νίκη επί των Καβαλίερς με 118-107 στο Μπρούκλιν, πετυχαίνοντας με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια.

– Έπιασαν τους Καβς στην 7η θέση και ταυτόχρονα πήραν το tiebreak μεταξύ τους, οπότε με νίκη επί της Ιντιάνα θα μείνουν εκεί.

– Απέκτησαν το προβάδισμα έδρας για το “play-in” τουρνουά – με τους Καβς λογικά το πρώτο ματς- και ακόμα κι αν χάσουν τον έναν αγώνα, θα έχουν δεύτερη ευκαιρία και πάλι στο Μπρούκλιν, για να περάσουν στην postseason.
Αν οι Νετς νικήσουν το πρώτο παιχνίδι, τότε θα τερματίσουν στην 7η θέση και θα αντιμετωπίσουν τους Μπακς, εφόσον αυτοί μείνουν στην 2η.

Ο Ντουράντ είχε 10/10 βολές και 4/6 τρίποντα, οδηγώντας τους Νετς σε ένα 35-19 στην τελευταία περίοδο, όπου κρίθηκε το παιχνίδι υπέρ τους.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ πρόσθεσε 18 πόντους (8ασ.), ενώ σπουδαίο παιχνίδι έκανε ο Μπρους Μπράουν επίσης με 18 πόντους, ενώ άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 10 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ μπλόκαρε και τέσσερα σουτ!
Ο Αντρέ Ντράμοντ συμπλήρωσε την εικόνα με 15 πόντους και 12 μαζεμένα “σκουπίδια”.

Οι Καβαλίερς διαλύθηκαν από τους τραυματισμούς ολόκληρη τη χρονιά και δεν άντεξαν ως τέλος. Παρότι επέστρεψε ο Έβαν Μόμπλεϊ- φαβορί για το βραβείο του “ρούκι της χρονιάς”- δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους Νετς στην τέταρτη περίοδο, αλλά αν τουλάχιστον μείνουν στην 8η θέση, τότε θα έχουν διπλή ευκαιρία για να μπουν στα πλέι οφ. Οι Χοκς και οι Χόρνετς βρίσκονται μία νίκη πίσω τους.

Ο Μόμπλεϊ είχε 17 πόντους, όσους κι ο Λάουρι Μαρκάνεν, αλλά κορυφαίος τους παίκτης ήταν και πάλι ο Ντάριους Γκάρλαντ που έφυγε από το γήπεδο με 31 πόντους στο ενεργητικό του.