Χοκς: Θρίαμβος κατά των Χόρνετς, πάνε στο Κλίβελαντ για “τελικό” πρόκρισης (Video)

2022-04-14T07:27:01+00:00 2022-04-14T07:27:01+00:00.

14/Apr/22 07:27

bogdan bogdanovic

Οι Χοκς διέλυσαν με 132-103 τους Χόρνετς στην Ατλάντα και πέρασαν στον επόμενο γύρο του “play-in” τουρνουά της ανατολικής περιφέρειας.

Στο Κλίβελαντ θα διεκδικήσουν με τους Καβαλίερς το τελευταίο εισιτήριο στην Ανατολή, με τον νικητή να τοποθετείται στο Νο8 του πίνακα και να βρίσκουν τους Χιτ μπροστά τους. Κάθε πράγμα στον καιρό του όμως…

Ο Τρέι Γιανγκ έβαλε 24 πόντους παρότι ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι (8/24 σουτ, 11 ασίστ), αλλά βρήκε πολλούς συμπαραστάτες καθώς όλη η βασική πεντάδα των Χοκς ξεπέρασε τους 13, συν τον Μπογκντάνοβιτς που ήρθε από τον πάγκο.

Οι Χοκς προηγήθηκαν με 60-52 στο ημίχρονο κι όλα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επί μέρους σκορ 42-24 και έτσι συνέχισαν να ελπίζουν μπας και έσωσαν τη χρονιά προσώρας.

Για τους περσινούς φιναλίστ της Ανατολής ξεχώρισε επίσης ο ΝτιΆντρε Χάντερ με 22 κι ο Ντανίλο Γκαλινάρι (18π.), ενώ ο Κλιντ Καπέλα πρόσθεσε ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ στη συλλογή του με 15 πόντους, 17 ριμπάουντ και τρία μπλοκ! Στους 13 σταμάτησαν ο Κέβιν Χουέρτερ κι ο Μπογκντάνοβιτς.

Η χρονιά ολοκληρώθηκε για τους Χόρνετς οι οποίοι έδειξαν επηρεασμένοι στο ξεκίνημα του αγώνα εξαιτίας της καθυστερημένης τους άφιξης στο γήπεδο. Ένα τρένο μπλόκαρε το λεωφορείο τους (!) στην πορεία προς το γήπεδο κι έπρεπε να ακολουθήσουν άλλη διαδρομή για να φτάσουν και να ξεκινήσουν το ζέσταμα τους.

Ο ΛαΜέλο Μπολ έβαλε 26 πόντους αλλά με 7/25 σουτ (4/14 τρίποντα, 8 ασίστ) κι ο Τέρι Ροζίερ πρόσθεσε 22, επίσης χάνοντας πολλά σουτ (8/22).
Χαμηλά έμεινε ο Μάιλς Μπρίτζες με 12, ενώ αποβλήθηκε στην τέταρτη περίοδο όταν το ματς είχε κριθεί.