Oυόριορς: Ασύλληπτος Κάρι, φοβερός Πουλ για το 2-0 κατά των Νάγκετς (Video)

2022-04-19T08:04:48+00:00 2022-04-19T08:04:48+00:00.

19/Apr/22 08:04

Ο Στεφ Κάρι θα έπαιρνε αυτόματα το βραβείο του έκτου παίκτη με αυτά που κάνει…

Ο σούπερ σταρ των Ουόριορς έβαλε 34 πόντους σε σκάρτα 23 λεπτά συμμετοχής από τον πάγκο και μαζί με τον Τζόρνταν Πουλ και τον Κλέι Τόμπσον οδήγησαν την ομάδα τους στο άνετο 126-106, πηγαίνοντας στο Ντένβερ με την ασφάλεια του 2-0 στις βαλίτσες τους!

Ο Κάρι πέτυχε 34 πόντους σε 22:57 λεπτά (!) κι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία των πλέι οφ του ΝΒΑ που κάνει κάτι τέτοιο! Με φοβερά ντράιβ και πέντε τρίποντα, ο Κάρι ήρθε από τον πάγκο των Ουόριορς και σε αυτό το παιχνίδι επιστρέφοντας από τον τραυματισμό του και με 12/17 σουτ πέτυχε το καλύτερο ποσοστό στην καριέρα του στα πλέι οφ.
Παράλληλα, έκανε ρεκόρ με +30 πόντους σε λιγότερο από 25 λεπτά, παρότι έχει αγωνιστεί 48 φορές σε τόσο λίγο χρόνο!

Οι Ουόριορς δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο αλλά προς το τέλος αυτού πέρασαν μπροστά (+6) χάρη στον Κάρι, με τον Πουλ να τους κρατάει κοντά στο μεγαλύτερο διάστημα.

Πέτυχε 29 πόντους με 5/10 τρίποντα και 10/16 σουτ συνολικά! Αν ξεπερνούσε τους 30, θα γινόταν ο πρώρος παίκτες στην ιστορία των Ουόριορς που θα έβαζε +30 στα δύο πρώτα ματς καριέρας στα πλέι οφ.

Ο Κλέι Τόμπσον συμπλήρωσε την εικόνα των τριών φοβερών περιφερειακών των Ουόριορς με 21, ενώ ο Άντριου Ουίγκινς πρόσθεσε 13 πόντους.

Οι Ουόριορς “καθάρισαν” το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο βάζοντας 44 πόντους (44-30). Είναι οι περισσότεροι σε αυτό το διάστημα στην εποχή του Στιβ Κερ.

Ο Νίκολα Γιόκιτς πρόλαβε να βάλει 26 πόντους σε 28 λεπτά, αλλά αποβλήθηκε περίπου επτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με τη δεύτερη τεχνική ποινή την οποία δέχτηκε. Οι συμπαίκτες του δεν βοήθησαν ιδιαίτερα, με τους Χάιλαντ, Μόντε Μόρις και Μπάρτον να προσθέτουν από 12.

Ο Μπάρτον με τον ΝτεΜάρκους Κάζινς παραλίγο να έρθουν στα… χέρια, μάλιστα, σε μία στιγμή εκνευρισμού.