Πέλικανς: Με φοβερό Ίνγκραμ σόκαραν τους Σανς που έχασαν και τον Ντέβιν Μπούκερ (Video)

2022-04-20T07:19:36+00:00 2022-04-20T07:19:36+00:00.

20/Apr/22 07:19

Όσοι βιάστηκαν να ξεγράψουν τους Πέλικανς έκαναν λάθος. Ο Μπράντον Ίνγκραμ πέτυχε 37 πόντους κι οδήγησε τους Πέλικανς σε σπουδαία νίκη με 125-114 επί των Σανς στο Φοίνιξ, φέρνοντας τη μεταξύ τους σειρά στα ίσια.

Το ακόμα χειρότερο για τους Σανς; Ο Ντέβιν Μπούκερ αποχώρησε προς το τέλος της τρίτης περιόδου με τραυματισμό στον οπίσθιο μηρό και υπάρχει ανησυχία πως θα χάσει κάποια από τα επόμενα παιχνίδια της ομάδας με το κορυφαίο ρεκόρ στο ΝΒΑ!

Ο Μπράντον Ίνγκραμ πέτυχε 37 πόντους, οκτώ από τους οποίους στα τελευταία κρίσιμα λεπτά με δύο τρίποντα, τελειώνοντας το ματς με 3/3.
Δεν περιορίστηκε όμως στο σκοράρισμα καθώς άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 11 ριμπάουντ και εννιά ασίστ στο ενεργητικό του! Μία από αυτές δόθηκε στον Χοσέ Αλβαράντο που έβαλε το τρίποντο (8π., 3/3σουτ), επίσης στα τελευταία λεπτά που οι Πέλικανς έκαναν ένα… ντεμαράζ και πήραν το παιχνίδι με καθαρή διαφορά.

Νωρίτερα είχαν έρθει τα κακά νέα για τους Σανς. Ο Μπούκερ είχε βάλει 31 πόντους σε 25 λεπτά (!), κρατώντας ζωντανούς τους περσινούς φιναλίστ του ΝΒΑ. Οι Πέλικανς είχαν γυρίσει από το -5 του ημιχρόνου και προηγήθηκαν με επτά πόντους διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου, όταν οι Σανς ανακοίνωσαν πως θα συνεχίσουν χωρίς τον Μπούκερ στη σύνθεση τους.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ με 99-98 παρά την έξοδο του βασικού τους σκόρερ, ωστόσο μετά μίλησε η κλάση του Ίνγκραμ.

Κοντά στο τριπλ νταμπλ κινήθηκε κι ο έτερος ηγέτης των Πέλικανς, Σι Τζέι ΜακΚόλουμ, ο οποίος μέτρησε 23 πόντους με 6/10 τρίποντα, ενώ πρόσθεσε οκτώ ριμπάουντ και εννιά ασίστ! Με 14 τέλειωσε το ματς ο Χέρμπερτ Τζόουνς, νταμπλ νταμπλ πέτυχε ο Γιόνας Βαλαντσιούνας με 10π. και 13 ριμπάουντ, ενώ οι Πέλικανς πήραν και 13 ποντάκια από τον Λάρι Νανς τζούνιορ.

Προφανώς δεν ήρθε η καταστροφή για τους Σανς, αλλά να δούμε τι θα γίνει και με τον Ντέβιν Μπούκερ.
Ο Κρις Πολ έκανε ένα ακόμα αλάνθαστο παιχνίδι στην καριέρα του με 17 πόντους, 14 ασίστ και μηδέν λάθη, αλλά σούταρε με χαμηλά ποσοστά (5/16).

Ο Μάικαλ Μπρίτζες είχε 19, ενώ στους 11 έμεινε ο Καμ Τζόνσον που ήρθε από τον πάγκο για να καλύψει το κενό του Μπούκερ.