Σίξερς: Εμπίντ(αρος) με την εκπνοή της παράτασης και… 3-0! (Video)

2022-04-21T07:38:10+00:00 2022-04-21T07:38:10+00:00.

21/Apr/22 07:38

Το ήθελε αυτό το σουτ ο Τζοέλ Εμπίντ. Το ήθελε για μία μικρή εκδίκηση για εκείνο το τρίποντο του Καουάι Λέοναρντ στο Game7 που απέκλεισε τους Σίξερς από τους Ράπτορς το 2019 όταν οι τελευταίοι κατέκτησαν το πρωτάθλημα. Και το έβαλε…

Ο Τζοέλ Εμπίντ σκόραρε για τρεις στην εκπνοή της επίθεσης των Σίξερς και μόλις με 0,8” για τη λήξη της παράτασης κι έκανε το 104-101 και το 3-0 για την ομάδα του που βρίσκεται σχεδόν και με μαθηματική ακρίβεια στα ημιτελικά της Ανατολής! Καμία ομάδα άλλωστε δεν έχει γυρίσει από το 0-3 κι οι Ράπτορς δεν δείχνουν ικανοί να σηκωθούν όρθιοι απέναντι σε αυτούς τους Σίξερς

Ο Εμπίντ είχε χάσει ένα τρίποντο στην κανονική διάρκεια του αγώνα, με τον Τόμπι Χάρις να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ αλλά κι αυτός να αστοχεί από κοντά για να δώσει νωρίτερα τη νίκη στους Σίξερς. Είχε όμως καλά κρατημένο το μεγάλο σουτ, ένα τρίποντο νίκης από σέντερ. Δεν το βλέπεις και κάθε μέρα…

Ο Εμπίντ τέλειωσε το ματς με 33 πόντους, βάζοντας 3/8 τρίποντα και το καθοριστικό βεβαίως.

Δεν ήταν όμως μόνο αυτή η φάση για τους φιλοξενούμενους. Οι Σίξερς γύρισαν το παιχνίδι από το -17, με τους Ράπτορς να μπαίνουν ορμητικά στο παιχνίδι και να χτίζουν μεγάλες διαφορές.
Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε αυτό. Οι Σίξερς έφεραν το ματς σχεδόν στα ίσια στην τρίτη περίοδο, πριν φτάσουμε στο συγκλονιστικό φινάλε στο 48λεπτο αλλά και στην παράταση.

Ο Τζέιμς Χάρντεν μέτρησε 19 πόντους και 10 ασίστ με λίγες προσπάθειες (7/13), πριν αποβληθεί με έξι φάουλ λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Δείγμα ότι το πάλεψε και στην άμυνα.
Ο Ταϊρίς Μάξεϊ συνέχισε ακάθεκτος με 19 πόντους κι ο Τόμπι Χάρις πρόσθεσε 11 πόντους και 12 ριμπάουντ για τους Σίξερς που μπορούν να τελειώσουν τη σειρά στο Τορόντο για να χαλαρώσουν.

Για μία ακόμα φορά φάνηκε η απουσία του ρούκι Σκότι Μπαρνς για τους Ράπτορς, με τους αστέρες τους Σιάκαμ και ΒανΒλιτ να μένουν στους 12. Ο τελευταίος μοίρασε εννιά ασίστ αλλά είχε 2/10 τρίποντα.

Πρώτος σκόρερ για τους Ράπτορς ήταν ο Ο Τζι Ανουνόμπι με 26 πόντους. Ο Γκάρι Τρεντ τζ. πέτυχε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 24, ενώ ο Πρέσιους Ατσιούα είχε 20 αλλά αστόχησε σε δύο βολές, 25” πριν το τέλος των 48 λεπτών, που θα μπορούσαν να δώσουν προβάδισμα νίκης για την ομάδα του.