Σέλτικς: Φοβερή ανατροπή και 2-0 εξαφανίζοντας Ντουράντ και Ίρβινγκ (Video)

2022-04-21T08:21:35+00:00 2022-04-21T08:24:13+00:00.

21/Apr/22 08:21

Η άμυνα των Σέλτικς τους κράτησε όλη τη σεζόν. Το κάνει και στα πλέι οφς…

Οι Σέλτικς γύρισαν από το -17, εξαφάνισαν τον Κέβιν Ντουράντ και τον Καϊρί Ίρβινγκ στο δεύτερο ημίχρονο και με 114-107 πήραν και το δεύτερο παιχνίδι της Βοστόνης, πηγαίνοντας στο Μπρούκλιν με το 2-0 υπέρ τους!

Ο Ντουράντ τέλειωσε μεν το ματς με 27 πόντους, ωστόσο είχε 4/17 σουτ συνολικά και 18/20 βολές! Οκ, δεν το λες και κακό να κερδίζει τα φάουλ, αλλά μαζί με τον Ίρβινγκ είχαν 1/17 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο. Όπως και να το κάνουμε δεν κερδίζεις με τέτοια νούμερα.
Ο Ίρβινγκ, μάλιστα, έμεινε συνολικά στους 10 με 4/13 σουτ σε 40 λεπτά. Θέλει κι άλλη εξήγηση;

Ο Τζέιλεν Μπράουν πέτυχε 22 πόντους με 10 στην τελευταία περίοδο, ενώ στο ίδιο διάστημα έβαλε οκτώ ο Πέιτον Πρίτσαρντ από τους δέκα συνολικούς. Οι Σέλτικς επικράτησαν με 29-17 στο τέταρτο 12λεπτο.

Ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 19, ο Αλ Χόρφορντ συνεχίζει ακάθεκτος με 16 κι ο Ντάνειλ Τάις πρόσθεσε 15.

Οι Νετς προηγήθηκαν ως και 17 πόντους αλλά οι Σέλτικς γύρισαν το παιχνίδι και ισοφάρισαν. Μπήκαν στην τελευταία περίοδο με -5 και το σκορ έγινε 92-92 λίγο αργότερα. Εκεί ξεκίνησε ένα φοβερό 23-4, κρατώντας σχεδόν τρία λεπτά τους Νετς χωρίς καλάθι, ενώ το πρώτο προβάδισμα για τους Σέλτικς στον αγώνα ήρθε 7:48 πριν το τέλος.

Ο Μπρους Μπράουν ήταν αναλογικά ο καλύτερος παίκτης των Νετς με 23 πόντους (3/4 τρίποντα, 8/12 σουτ) αλλά δεν νικάς στα πλέι οφ με αυτόν κορυφαίο. Ο Σεθ Κάρι πρόσθεσε 16 με 4/6 τρίποντα.