Ποιος Ντόντσιτς; Επιβλητικό break για τους Μάβερικς με ηγέτη ξανά τον Μπράνσον (Video)

2022-04-22T07:23:54+00:00 2022-04-22T07:23:54+00:00.

22/Apr/22 07:23

Ο Λούκα Ντόντσιτς πήγε στο Σολτ Λέικ Σίτι με την προοπτική να παίξει στο Game3. Δεν συνέβη. Αυτό που έγινε, ξανά, ήταν να νικήσουν οι Μάβερικς με ηγέτη τον Τζέιλεν Μπράνσον και να κάνουν το 2-1, ανακτώντας το αβαντάζ της έδρας!

Ίσως ελάχιστοι να πίστευαν πως οι Μάβερικς θα επιβιώσουν σε ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς τον Λούκα. Μετά την ισοφάριση στο Ντάλας, οι Μαβς πήγαν στο Σολτ Λέικ Σίτι και με το καθαρό 126-118 έκαναν το break και με 2-1 περιμένουν τώρα στο Game4 να γυρίσει κι ο ηγέτης τους. Αν και δεν τον χρειάστηκαν σε δύο σερί ματς.

Ο Τζέιλεν Μπράνσον ανέλαβε να ξεχάσουμε την παρουσία του Ντόντσιτς και μετά το ρεκόρ καριέρας του στο προηγούμενο ματς με 41 πόντους, πέτυχε 31 χωρίς τρίποντο μάλιστα (0/4, 12/18 δίποντα, 7/7 βολές), οδηγώντας τους Μάβερικς στη νίκη και το 2-1.

Μαζί του κι ο Σπένσερ Ντινγουίντι που ήταν μεν άστοχος (6/21) αλλά έβαλε 20 πόντους και μοίρασε έξι ασίστ.

Οι Μάβερικς προηγήθηκαν με 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (!), αλλά κάποια στιγμή ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων, με 40-29 στην τρίτη περίοδο. Το Ντάλας άντεξε, όμως, οφείλοντας πολλά στο περιφερειακό της δίδυμο, αλλά και στον πλουραλισμό του στην επίθεση.

Ο Μάξι Κλέμπερ έβαλε 17 με 4/5 τρίποντα, συμπληρώνοντας 12 εύστοχα σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα σε δύο ματς (!). Ο Ντάβις Μπέρτανς πρόσθεσε 15 με 4/7 – αμφότεροι ερχόμενοι από τον πάγκο του Κιντ- ενώ 14 έβαλε ο Φίνεϊ-Σμιθ κι από 12 ο Ρέτζι Μπούλοκ και ο Τζος Γκριν. Μόνο τρεις παίκτες δεν σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά κανείς τους δεν έπαιξε πάνω από 13 λεπτά (άποντος ο Ντουάιτ Πάουελ).

Όσο για τους Τζαζ; Άλλη μία postseason οδεύει προς την καταστροφή παρά το αβαντάζ έδρας. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ έβαλε 32 πόντους αλλά με 1/8 τρίποντα, ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε και πάλι ένα καλό βράδυ με 24 (4/7τριπ.) κι ο Μάικ Κόνλεϊ πρόσθεσε 21.
Ο Γκομπέρ μέτρησε 15 και επτά ριμπάουντ χωρίς άστοχο σουτ (6/6 και 3/3 βολές), αλλά έπαιξε μόλις 29 λεπτά φορτωμένος με φάουλ (4). Το… πάρτι που έχει στήσει ο Κλέμπερ στα δύο τελευταία ματς από μακριά, τον έχει εκθέσει.