Ουόριορς: Η “Αγία Τριάδα” (Κάρι, Κλέι, Πουλ) έβγαλε τις… σκούπες (Video)

2022-04-22T07:43:11+00:00 2022-04-22T08:19:18+00:00.

22/Apr/22 07:43

Oι “Splash Brothers” είναι κι επίσημα πλέον… τρεις.

Ο Τζόρνταν Πουλ πέτυχε 27 πόντους, όσους κι ο Στεφ Κάρι, ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 26 κι οι Ουόριορς επικράτησαν με 118-113 των Νάγκετς στο Ντένβερ, βγάζοντας τις… σκούπες (3-0).

Ο Κλέι έβαλε 6/13 τρίποντα, ενώ οι άλλοι δύο μαζί είχαν 6/14.

Ο Στεφ Κάρι ήρθε και πάλι από τον πάγκο των Ουόριορς, αλλά αυτή τη φορά αύξησε το χρόνο συμμετοχής του, φτάνοντας στα 31 λεπτά. Μήπως να διατηρούσαν το σχήμα αυτό; Μέχρι τώρα τους βγήκε στο 100%, με τον All Star Άντριου Ουίγκινς να έχει υποβιβαστεί για τα καλά (9π.), αφού πλέον δεν του περισσεύουν “μπάλες” για να σουτάρει.

Κρίμα ήαν για τον Νίκολα Γιόκιτς που τα έδωσε όλα με 37 πόντους και 18 ριμπάουντ. Ο Ντρέιμοντ Γκριν ανέλαβε και πάλι το μεγαλύτερο κομμάτι στην άμυνα, προφανώς δέχτηκε πολλά καλάθια, αλλά ένα καθοριστικό κλέψιμο στο τελευταίο λεπτό, βοήθησε τους Ουόριορς να κλείσουν το παιχνίδι με επί μέρους σκορ 9-2.

Ο Γκριν είχε έξι πόντους, πέντε ριμπάουντ αλλά και δέκα ασίστ.

Καμία ομάδα δεν έχει γυρίσει από το 0-3 σε σειρά του ΝΒΑ, με το ρεκόρ να βρίσκεται στο 0-143!

Οι Νάγκετς γύρισαν το ματς στην τρίτη περίοδο (30-18) και μπήκαν μπροστά με 111-109, με 3:20 να απομένουν. Εκεί αστόχησαν σε έξι σερί κατοχές και ο Στεφ Κάρι έκανε το 116-111, κρίνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Ο Άαρον Γκόρντον πρόσθεσε 18 για τους Νάγκετς κι ο Ουίλ Μπάρτον 13π. Αυτή ήταν η έβδομη σερί ήττα των Νάγκετς σε αγώνα της postseason του ΝΒΑ! Ακόμα και να απαντήσουν στο επόμενο ματς, η στατιστική λέει πως ήρθε ο αποκλεισμός για μία ακόμα φορά.