Ο Γιάννης κι οι Μπακς σκόρπισαν τους Μπουλς στους πέντε ανέμους (Video)

2022-04-23T07:09:09+00:00 2022-04-23T07:09:09+00:00.

23/Apr/22 07:09

Στην Πόλη των Ανέμων, το Σικάγο, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οι Μπακς σκόρπισαν τους Μπουλς στους… πέντε ανέμους!

Την καλύτερη τους εμφάνιση ως τώρα στα πλέι οφ έκαναν οι πρωταθλητές Μπακς , που διέλυσαν με 111-81 τους Μπουλς μέσα στο Σικάγο, ανακτώντας έτσι το προβάδισμα στη σειρά (2-1) και το αβαντάζ της έδρας!

Παρά την απουσία του Κρις Μίντλετον που μάλλον χάνει την υπόλοιπη σειρά , οι Μπακς μπήκαν στο γήπεδο με το “μαχαίρι στα δόντια” κι από το πρώτο ημίχρονο έθεσαν τις βάσεις (+19) για τη μεγάλη νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 18 πόντους και μοίρασε εννιά ασίστ (7ριμπ.) σε 29 λεπτά συμμετοχής αφού δεν χρειάστηκε να παίξει παραπάνω, όπως άλλωστε και οι περισσότεροι παίκτες του κόουτς “Μπαντ”. Μόνο ο Χόλιντεϊ (16π., 6ασ.) έφτασε στα 30 λεπτά.

Ο Μπουντενχόλζερ επεφύλαξε μία έκπληξη στον Μπιλ Ντόνοβαν, βάζοντας τον Μπόμπι Πόρτις στη βασική πεντάδα αντί τους Κρις Μίντλετον.

Έτσι πέρασε ο Γιάννης στο “τρία” και με δίδυμο ψηλών Πόρτις-Λόπεζ, στεγανοποίησε την άμυνα του.

Τα αποτελέσματα ήταν καταλυτικά: το πρώτο 12λεπτο έκλεισε με 33-17, ο Πόρτις έβαλε 18 πόντους και μάζεψε 16 ριμπάουντ και δεν χρειάστηκε καν η συμβολή του Γιάννη (2π.) στην πρώτη περίοδο.

Άρχισε να σκοράρει από τη δεύτερη και μετά, έχοντας και τον Γκρέισον Άλεν δίπλα του. Ο Άλεν ήρθε από τον πάγκο των Μπακς και έκανε τρομερό παιχνίδι, βάζοντας 22 πόντους με 5/7 τρίποντα, με παρουσία μόλις 25 λεπτών στο παρκέ!

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 31 πόντους στην τρίτη περίοδο, η μεγαλύτερη που έχουν δεχτεί οι Μπουλς κατά τη διάρκεια αγώνα σε πλέι οφς! Οι γηπεδούχοι αποδοκιμάστηκαν από το κοινό τους για το τελικό -30 και για μία ακόμα φορά έδειξαν αδύναμοι απέναντι σε μία Τοπ ομάδα.

Οι Μπακς νίκησαν τους Μπουλς για 18η φορά σε 20 αγώνες!

Κλειδί προφανώς ήταν η άμυνα, κρατώντας τον ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν στους 30 ολόκληρους πόντους πιο κάτω από το προηγούμενο παιχνίδι που νίκησαν οι Μπουλς. Είχε βάλει 41 πετυχαίνοντας ρεκόρ καριέρας και έμεινε στους 11 με 4/9 σουτ.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπουλς με 19, ενώ ο Ζακ ΛαΒιν έβαλε 15.

Διψήφιος για τους Μπακς ήταν κι ο Πατ Κόνατον με 11, ενώ πήρε χρόνο κι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που μέτρησε τέσσερις πόντους με ένα εκπληκτικό κάρφωμα στο ενεργητικό του.