Περίπατο κάνουν οι Μπακς: Με συγκλονιστικό Γιάννη και τρομερό Άλεν σκόρπισαν ΞΑΝΑ από το Σικάγο! (videos)

2022-04-24T21:34:35+00:00 2022-04-25T00:46:16+00:00.

24/Apr/22 21:34

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε σπουδαία βραδιά και τον Γκρέισον Άλεν να κάνει ρεκόρ οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν ξανά break στο Σικάγο με 119-95 κόντρα στους Μπουλς και απέχουν μία νίκη από τα ημιτελικά της Ανατολής.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Μπορεί να λείπει ο Μίντλετον και ο Πόρτις να είχε ενοχλήσεις στον αγκώνα στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Μιλγουόκι Μπακς με 17/33 τρίποντα κέρδισαν εύκολα και το Game 4 στο Σικάγο απέναντι στους κακούς Μπουλς με 119-95 και πλέον προηγούνται με 3-1 στη σειρά απέχοντας μία νίκη από τα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ξανά ασταμάτητος έχοντας σε 35 λεπτά συμμετοχής 32 πόντους με 11/22 σουτ και 9/12 βολές, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 μπλοκ, ενώ συμπαραστάτες του ήταν ο Γκρέισον Άλεν με 27 πόντους (10/12 σουτ, 6/7 τρίποντα), 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ που έκανε ρεκόρ με τα “ελάφια” και ο Χόλιντεϊ με 26 πόντους (5/8 τρίποντα) και 7 ασίστ.

Από την ομάδα του Μπιλ Ντόνοβαν που δεν κατάφερε για ακόμα ένα ματς να βρει εύκολο σκορ στην επίθεση και λύσεις στην άμυνα προσπάθησαν ο Ουίλιαμς με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο ΛαΒίν με 24 πόντους (8/18 σουτ), 13 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο ΝτεΡόζαν με 23 πόντους (8/20 σουτ, 0/5 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από εδώ και πέρα με το 3-1 υπέρ της ομάδας του Μάικ Μπούντενχολζερ η σειρά επιστρέφει στο “Fyserv Forum” για το Game 5 (27/4) όπου με νίκη οι Πρωταθλητές Μπακς προκρίνονται για μία ακόμα σεζόν στα ημιτελικά της Ανατολής περιμένοντας πιθανότατα τους Μπόστον Σέλτικς οι οποίοι προηγούνται με 3-0 επί των Μπρούκλιν Νετς.