Μάβερικς: Πάρτι του Ντόντσιτς και θρίαμβος επί των Τζαζ για το “ματς μπολ” (Video)

2022-04-26T07:44:19+00:00 2022-04-26T07:44:19+00:00.

26/Apr/22 07:44

Πιο εύκολα δεν γινόταν το 3-2 για τους Μάβερικς που έφτασαν στο ματς μπολ με τους Τζαζ. Ο Λούκα Ντόντσιτς φρόντισε από νωρίς για αυτό…

Ο “Λούκα Μάτζικ” έπαιξε για πρώτη φορά στη σειρά μπροστά στο κοινό των Μάβερικς στο Ντάλας και το αποζημίωσε με μία μεγάλη εμφάνιση 33 πόντων (13 ριμπάουντ), οδηγώντας τους Μάβερικς σε έναν περίπατο με 102-77 επί των Τζαζ, κάνοντας έτσι το 3-2. Θέλουν άλλη μία νίκη για να περάσουν στα ημιτελικά της Δύσης, με την πρώτη ευκαιρία να τους δίνεται στο Σολτ Λέικ Σίτι.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά για τους Τζαζ που βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο, είδαν και τον Ντόνοβαν Μίτσελ να αποχωρεί τραυματισμένος από το παρκέ.

Ο Λούκα μοίρασε πέντε ασίστ και παρότι δεν σούταρε με σπουδαία ποσοστά ευστοχίας (8/12 βολές, 3/10 τρίποντα, αλλά είχε 8/12 δίποντα), ήταν αυτός που μαζί με τον Τζέιλεν Μπράνσον άνοιξαν την άμυνα των Τζαζ. Ο Μπράνσον συνέχισε ακάθεκτος τα σπουδαία πλέι οφς που κάνει με 24 πόντους, παρότι είχε 1/7 έξω από τα 7.25 μέτρα.

Τα τέσσερα πρώτα ματς κρίθηκαν με κάτω από οκτώ πόντους διαφορά, αλλά στο Game5 υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο.

Οι Μάβερικς έκαναν ένα επί μέρους σκορ 22-4 στο τέλος του ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με 52-36. Συνέχισαν ακάθεκτοι και στην τρίτη περίοδο φτάνοντας τη διαφορά στους 26 (!) και συνολικά κράτησαν τους Τζαζ στους 77 πόντους με 3/30 τρίποντα! Τρία εύστοχα τρίποντα σε ένα παιχνίδι, όταν για… πλάκα βάζει ένας παίκτης τόσα σε άλλες αναμετρήσεις. Πώς να διεκδικήσεις νίκη έτσι.

Ήταν το δεύτερο χειρότερο σκορ των Τζαζ από τις 14 Νοεμβρίου του 2018, όταν και πάλι οι Μάβερικς τους είχαν διαλύσει. Τότε το σκορ ήταν 118-68.

Ο Ντόριαν Φίνεϊ Σμιθ με 13 ήταν ο τρίτος παίκτης του Κιντ που πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων και κανείς άλλος.

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον με 20 ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τζαζ και τον ακολούθησε ο Ρούντι Γκομπέρ με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ στο ενεργητικό του.

Κανείς άλλος παίκτης των φιλοξενούμενων Τζαζ δεν πέτυχε πάνω από εννιά πόντους, όσους είχε ο Ντόνοβαν Μίτσελ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Να σημειώσουμε πως ο “Spida” μετρούσε 30 πόντους μέσο όρο στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της σειράς.

Στο τέταρτο, μάλιστα, 12λεπτο αποχώρησε τραυματισμένος στον αριστερό γοφό και περιμένει τις εξετάσεις για να διαπιστώσει αν θα είναι διαθέσιμος στο κρίσιμο έκτο παιχνίδι που θα γίνει στο Σολτ Λέικ Σίτι.