Χιτ: Πρόκριση επί των Χοκς με Ολαντίπο βγαλμένο από τη… ναφθαλίνη (Video)

2022-04-27T07:27:47+00:00 2022-04-27T07:27:47+00:00.

27/Apr/22 07:27

Ο Βίκτορ Ολαντίπο είχε βάλει έξι πόντους σε ολόκληρη τη σειρά μέχρι τα ξημερώματα και έπαιξε σε 96 ματς κανονικής περιόδου από τα 309 που θα μπορούσε να εμφανιστεί τα τελευταία χρόνια, λόγω τραυματισμών. Είχαμε ξεχάσει την… ύπαρξη του. Ο ίδιος δεν ξέχασε το μπάσκετ…

Ο Βίκτορ Ολαντίπο πέτυχε 23 πόντους, ο Μπαμ Αντεμπάγιο πρόσθεσε 20 και 11 ριμπάουντ και οι ελλιπείς Χιτ (χωρίς Μπάτλερ και Λάουρι) νίκησαν με 97-94 τους Χοκς στο Μαϊάμι, κερδίζοντας έτσι την πρόκριση τους στα ημιτελικά της ανατολικής περιφέρειας!

Ο Ολαντίπο πέτυχε οκτώ πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά, δύο περισσότερους από όσους συνολικά είχε βάλει στα πρώτα τέσσερα ματς κι οδήγησε τους Χιτ στη νίκη. Έπαιξε 36 λεπτά ως βασικός γκαρντ και πρόσθεσε στη στατιστική του τρία κλεψίματα και άλλες τόσες ασίστ.

Το κύριο χαρακτηριστικό, όμως, αυτής της πρόκρισης δεν ήταν άλλο από την άμυνα πάνω στον Τρέι Γιανγκ. Σε αυτό το ματς αλλά και σε ολόκληρη τη σειρά.

Ο Τρέι πέτυχε μόλις 11 πόντους στο Game5 με 2/12 σουτ, ενώ έμεινε στους 15,4 μέσο όρο (από 28 στην κανονική περίοδο) με 32,4 στα σουτ. Παράλληλα μοίρασε 30 ασίστ, ενώ είχε άλλα τόσα λάθη. Πώς να προκριθούν οι Χοκς που είχαν και δύο ψυχοφθόρα ματς στο play-in τουρνουά για να φτάσουν ως εδώ, συν τον τραυματισμό του Καπέλα;

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, οι Χοκς δεν είχαν στο ρόστερ του τον Μπογκντάνοβιτς που είχε κάνει καλή σειρά ως τώρα.

Ο Μαξ Στρους πρόσθεσε 15 πόντους (άλλη μία ανακάλυψη των Χιτ εκτός ντραφτ), ενώ ο Τάιλερ Χίροου- φαβορί για το βραβείο του καλύτερου έκτου παίκτη- μέτρησε 16 πόντους.

Ο ΝτιΆντρε Χάντερ αποχαιρέτησε τη χρονιά με 35 για τους Χοκς, ενώ στους 12 έμειναν ο Χουέρτερ κι ο Γκαλινάρι. Ο Καπέλα έπαιξε το μοναδικό του παιχνίδι στα πλέι οφ (2π., 8ρ. σε 19′).

Οι Χιτ περιμένουν τώρα το νικητή του ζευγαριού ΣίξερςΡάπτορς που βρίσκεται στο 3-2, έχοντας και πάλι το αβαντάζ έδρας, όπως και στους τελικούς της Ανατολής αν προκριθούν.