Σανς: Ο “Iron Man”, Μίκαλ Μπρίτζες έσπρωξε το Φοίνιξ στο ματς μπολ (Video)

2022-04-27T08:05:20+00:00 2022-04-27T08:33:35+00:00.

27/Apr/22 08:05

O “Iron Man” του ΝΒΑ, Μίκαλ Μπρίτζες, ώθησε τους Σανς στο 112-97 με φοβερή εμφάνιση κατά των Πέλικανς κι οι περσινοί φιναλίστ της λίγκας βρίσκονται μία νίκη μακριά (3-2) από την πρόκριση τους στο 2ο γύρο των πλέι οφς της δυτικής περιφέρειας…

Δεν έχει λείψει από παιχνίδι την τελευταία τετραετία. Έπαιξε 47 λεπτά και πέτυχε 31 πόντους- τους 24 στο δεύτερο ημίχρονο – με 4/4 τρίποντα (12/17 σουτ, 3/3 βολές) και τέσσερα μπλοκ στο ενεργητικό του, αποδεικνύοντας πως είναι από τους καλύτερους “two way” παίκτες του ΝΒΑ (άμυνα κι επίθεση).

Ο Μίκαλ Μπρίτζες, μαζί με τον Κρις Πολ και τον ΝτιΆντρε Έιτον, κάλυψαν αυτή τη φορά το κενό του τραυματία, Ντέβιν Μπούκερ, οδηγώντας τους Σανς στην τρίτη νίκη απέναντι στους μαχητικούς Πέλικανς που καλούνται να ισοφαρίσουν τώρα στη Νέα Ορλεάνη και να πάνε σε τελικό έβδομου αγώνα στο Φοίνιξ.

Οι Σανς προηγήθηκαν με 32-20 στην πρώτη περίοδο και 13 πόντους στο ημίχρονο, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι Πέλικανς δεν τους έκαναν να νιώσουν απολύτως ασφαλείς. Ανέλαβε δράση, όμως, στο δεύτερο μέρος ο Μπρίτζες, ώστε να φροντίσει να μη γίνει η ανατροπή και η έκπληξη μέσα στην Αριζόνα.

Ο Κρις Πολ πρόσθεσε ακόμα μία μαεστρική εμφάνιση από τον “άσο”, έχοντας 22 πόντους (8/14 δίποντα, 6/6 βολές, 0/4 τρίποντα) και 11 ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ την τριάδα συμπλήρωσε για τους Σανς ο ΝτιΆντρε Έιτον με 19 (8/11 δίποντα).
Το μακρινό σουτ του Μπούκερ έλειψε και πάλι (10/37) αλλά ο Μπρίτζες φρόντισε με την ευστοχία του να μην φανεί κατά τη διάρκεια του 48λεπτου.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ έβαλε 22 πόντους κι ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ πρόσθεσε 21, αλλά αμφότεροι ήταν άστοχοι (7/19, και 7/22 αντίστοιχα με 2/13 τρίποντα συνολικά).

Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας κέρδισε αρκετές “μάχες” από τον Έιτον έχοντας 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ 12 έβαλε ο Χοσέ Αλβαράντο, όσους κι ο Κάμερον Πέιν των Σανς.