Ουόριορς: Με ηγέτη Κάρι και… κρυφό άσο τον Πέιτον απέκλεισαν τους Νάγκετς (Video)

2022-04-28T07:42:31+00:00 2022-04-28T07:42:31+00:00.

28/Apr/22 07:42

Ο Στεφ Κάρι επέστρεψε στο βασικό σχήμα των Ουόριορς κι ηγήθηκε της δύσκολης νίκης-πρόκρισης τους με 102-98 και 4-1 επί των Νάγκετς που πάλεψαν σκληρά αλλά… έπεσαν στο τέλος παρά την προσπάθεια του Νίκολα Γιόκιτς…

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 30 πόντους με 5/11 τρίποντα, έβαλε το καλάθι που κλείδωσε τη νίκη στέλνοντας για… ύπνο τους Νάγκετς όπως χαρακτηριστικά κι ο ίδιος έδειξε με τη χειρονομία τους κι οι Ουόριορς επέστρεψαν στα ημιτελικά της Δύσης για πρώτη φορά μετά το 2019, όταν έχασαν το πρωτάθλημα από τους Ράπτορς.

Ο Κάρι έπαιξε στο βασικό σχήμα του κόουτς Κερ που χώρεσε μαζί, τους τον Κλέι Τόμπσον(15π.), Άντριου Ουίγκινς (12π.) και τον Τζόρνταν Πουλ, ο οποίος έμεινε χαμηλά στους οκτώ για πρώτη φορά στη σειρά.

Όμως, οι Ουόριορς βρήκαν… κρυφό άσο από τον πάγκο τον Γκάρι Πέιτον τζ., ο οποίος έβαλε 15 πόντους, κυρίως σκοράροντας στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι γύρισαν από το -8.
Πρώτα τους έβαλε μπροστά με τρίποντο, ενώ πέτυχε πέντε καθοριστικό πόντους στα τελευταία λεπτά του αγώνα, απαντώντας μαζί με τον Κάρι στο απίστευτο κρεσέντο του Νίκολα Γιόκιτς που έβαλε 12 από τους 30 πόντους του (19 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε μόλις 32 λεπτά συμμετοχής) στα τελευταία 3:46 αγωνιστικά λεπτά!

Οι Ουόριορς περιμένουν τώρα το νικητή της σειράς Γκρίζλις-Τίμπεργουλφς (3-2), με μειονέκτημα έδρας αν περάσει το Μέμφις, αλλά με αβαντάζ την αντίθεση περίπτωση.

Ο Ντρέιμοντ Γκριν έβαλε 11 πόντους και μοίρασε έξι ασίστ.

Ο Άαρον Γκόρντον συνέβαλλε στην προσπάθεια των Νάγκετς με 15 πόντους, ενώ από 14 έβαλαν ο Ουίλ Μπάρτον κι ο Μόντε Μόρις.