Σίξερς: Σαρωτικό δεύτερο ημίχρονο, πρόκριση και τώρα… Χιτ (Video)

2022-04-29T07:29:08+00:00 2022-04-29T07:30:54+00:00.

29/Apr/22 07:29

Οι Σίξερς σάρωσαν τους Ράπτορς με… 34 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασαν επιβλητικά με 132-97 από το Τορόντο, παίρνοντας δίκαια την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής με 4-2 νίκες!

Τώρα οι Σίξερς θα βρουν τους Χιτ μπροστά τους, την ομάδα που τερμάτισε πρώτη στην κανονική περίοδο κι έχει το απόλυτο αβαντάζ έδρας στα πλέι οφ της ανατολικής περιφέρειας.

Κανείς δεν θα μπορούσε να προβλέψει την εξέλιξη του αγώνα μετά τα πρώτα 24 λεπτά, διάστημα στο οποίο οι Σίξερς προηγήθηκαν με 62-61.
Οι Σίξερς έκαναν ένα 17-0 στην τρίτη περίοδο, κυριάρχησαν με 37-17 και ουσιαστικά έκοψαν τα πόδια των γηπεδούχων Ράπτορς που είχαν κερδίσει δύο συνεχόμενα ματς και ήλπιζαν σε μία μεγάλη ανατροπή.

Οι Σίξερς όχι μόνο δεν το επέτρεψαν, αλλά μεγάλωσαν και τη διαφορά, φεύγοντας από τον Καναδά με ένα θρίαμβο.

Ο Τζοέλ Εμπίντ πέτυχε 33 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ νταμπλ νταμπλ έκανε κι ο Τζέιμς Χάρντεν που σημείωσε 22 πόντους και μοίρασε 15 ασίστ!
Παρά την τεράστια διαφορά, ο Ντοκ Ρίβερς άφησε τον Χάρντεν 42 λεπτά στο παρκέ και 44 τον Ταϊρίς Μάξεϊ που έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 25 πόντους (5/12 τρίποντα)!

Ο Τόμπι Χάρις ήταν ο τρίτος παίκτης των Σίξερς με νταμπλ νταμπλ, καθώς μέτρησε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Κρις Μπουσέρ με 25 κι ο Πασκάλ Σιάκαμ με 24 ήταν οι κορυφαίοι των Ράπτορς που αποχαιρετούν τη σεζόν, στην οποία κατάφεραν να μπουν στα πλέι οφς ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά δεν φαινόταν να μπορούν να φτάσουν ψηλότερα.