Σανς: Άχαστος Κρις Πολ με ρεκόρ…14/14 σουτ, έκλεισαν τη σειρά με τους μαχητικούς Πέλικανς (Video)

2022-04-29T07:40:21+00:00 2022-04-29T07:40:21+00:00.

29/Apr/22 07:40

Οι Σανς ήθελαν μία νίκη για να αποκλείσουν τους μαχητικούς Πέλικανς μέσα στη Νέα Ορλεάνη. Ο Κρις Πολ αποφάσισε πως για μία ακόμα φορά ήρθε η στιγμή του. Και το έκανε με έναν κυριολεκτικά απίστευτο τρόπο…

Ο Κρις Πολ πέτυχε 33 πόντους χωρίς να αστοχήσει ποτέ σε 36 λεπτά, βάζοντας 14/14 σουτ (1/1 τρίποντο) και 4/4 βολές , οδηγώντας την ομάδα του σε νίκη-ανατροπή με 115-109 και την πρόκριση με 4-2!

Κανείς άλλος παίκτης σε ολόκληρη την ιστορία του ΝΒΑ δεν είχε 100% με τόσες προσπάθειες κι έγινε ο δεύτερος πίσω από τον Ουίλτ Τσάμπερλεϊν που είχε περισσότερα εύστοχα (18 και 16) με το ίδιο ποσοστό, αλλά το έκανε σε αγώνες κανονικής περιόδου.

Η τρομακτική εμφάνιση του Κρις Πολ επισκίασε την επιστροφή από τραυματισμό του Ντέβιν Μπούκερ που φάνηκε λίγο “αραχνιασμένος” (13π., 1/6τριπ.) και μη νομίζετε πως το ματς κρίθηκε εύκολα. Κάθε άλλο.

Οι Πέλικανς προηγήθηκαν με 10 πόντους στο ημίχρονο και ήταν μπροστά στο σκορ με έναν πόντο, ακόμα και δύο λεπτά πριν το τέλος.
Ο Κρις Πολ όμως δεν ήθελε να γυρίσει με το 3-3 στο Φοίνιξ. Είτε σκοράροντας, είτε πασάροντας (8 ασίστ), έβαλε μπροστά την ομάδα του κι ήταν αυτός που με το 14ο εύστοχο προσωπικό του σουτ, κλείδωσε τη νίκη για τους περσινούς φιναλίστ του ΝΒΑ, που θα βρουν τους Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς μπροστά τους!

Η σειρά φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του 37χρονου Κρις Πολ που ήταν καθοριστικός στα Game 1 και 3 με σπουδαίες εμφανίσεις στις τέταρτος περιόδους και χάρη σε αυτόν οι Σανς απέφυγαν τα προβλήματα, απέναντι στους πραγματικά υπέροχους Πέλικανς που αποχαιρέτησαν τη σεζόν με ψηλά το κεφάλι.

Ακόμα κι ο υπέροχος ΝτιΆντρε Έιτον επισκιάστηκε από τον Κρις Πολ παρά τους 22 πόντους που πέτυχε με 10/12 σουτ (2/2 βολές), ενώ εξαιρετικός ήταν και πάλι ο Μίκαλ Μπρίτζες με 18 πόντους (2/2τριπ., 2/2βολ.).
Οι Σανς είχαν απίστευτα ποσοστά ευστοχίας με 17/18 βολές και 60% στα σουτ εντός πεδιάς κι αυτό από μόνο του αποδεικνύει πόσο σπουδαίοι ήταν στο παιχνίδι, αλλά και το μέγεθος της κόντρας που οι Πέλικανς έβαλαν.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ πέτυχε 21 πόντους, ΜακΚόλουμ και Χερμ Τζόουνς πρόσθεσαν από 16, ενώ 15 πέτυχε ο Λάρι Νανς τζούνιορ. Επτά παίκτες των Πέλικανς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα με τον Κρις Πολ κι αποκλείστηκαν.