Ουόριορς: Πήραν το “θρίλερ” στο Μέμφις και έκαναν με break το 1-0!

2022-05-02T00:37:52+00:00 2022-05-02T03:56:23+00:00.

02/May/22 00:37

Με clutch αλλά και παραλίγο μοιραίο στο τέλος τον Τόμπσον και κορυφαίους τους Κάρι, Πουλ οι Ουόριορς “άλωσαν” το Μέμφις με 117-116 και προηγούνται με 1-0 στη σειρά των Ημιτελικών της Δύσης.

Σε ένα σπουδαίο ματς που έδειχνε νωρίς να στραβώνει με την αποβολή του Γκριν οι Ουόριορς απώλεσαν διψήφιο προβάδισμα στην τρίτη περίοδο στο Μέμφις, αλλά στο τέλος απέδρασαν με τη νίκη (117-116) χάρη σε ένα τρίποντο του Κλέι Τόμπσον στα 37” δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, που τους επέτρεψε να σπάσουν την έδρα των Γκριζλς με το… καλησπέρα στη σειρά.

Ο Μοράντ ολοκλήρωσε την ανατροπή των Γκρίζλις ένα λεπτό πριν το τέλος βάζοντας τους μπροστά με 116-114, όμως ο Τόμπσον στα 37” με τρίποντο έκανε το σκορ 117-116. Ο Μοράντ έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση, ενώ στα 6” ο Κλέι δεν τα κατάφερε εις διπλούν από την γραμμή και μετά από τζάμπολ οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία κατοχή στα 3” στην οποία και αστόχησε ο εξαιρετικός κατά τα άλλα Τζα Μοράντ,

Κορυφαίοι για τους Ουόριορς ήταν ο Πουλ με 31 πόντους (12/20 σουτ), 9 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ο Κάρι με 24 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Ουίγκινς με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από το Μέμφις ο άτυχος στο τέλος Μοράντ είχε 34 πόντους, 10 ασίστ, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ 33 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Πλέον με τους “πολεμιστές” να προηγούνται με 1-0 στη σειρά το Game στις 4 Απριλίου είναι καθοριστικό ειδικά για τους Γκρίζλις, καθώς θέλουν να ισοφαρίσουν και να μην δεχθούν δεύτερο σερί break.