Γκρίζλις-Ουόριορς: Mυθικός και… clutch Moράντ, στο 1-1 η σειρά (Videos)

2022-05-04T07:49:11+00:00 2022-05-04T08:58:44+00:00.

04/May/22 07:49

Ο Τζα Μοράντ πραγματοποίησε μία μυθική εμφάνιση με 47 πόντους, πετυχαίνοντας τους τελευταίους 15 των Γκρίζλις (!) κι οδήγησε την ομάδα του στη μεγάλη νίκη με 106-101, σε ακόμα ένα ματς με τους Ουόριορς που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό!

Στο Game 1 βγήκαν ζωντανοί οι Ουόριορς αφού ο Τζα Μοράντ αστόχησε στην εκπνοή, αλλά αυτή τη φορά… είπε να πάρει το αίμα του πίσω.

Ο “πιο βελτιωμένος παίκτης” της σεζόν στο ΝΒΑ, ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ στα πλέι οφς με 47 πόντους κι ήταν αυτός που πήρε εντελώς μόνος του ολόκληρο το σκοράρισμα των Γκρίζλις στα τελευταία δραματικά λεπτά.

Έβαλε τους τελευταίους 15 πόντους των γηπεδούχων Γκρίζλις (18 στην τελευταία περίοδο) και πέτυχε το καθοριστικό καλάθι για την ομάδα του (+3), πριν ο Κλέι Τόμπσον υποπέσει σε βήματα και σπαταλήσει την τελευταία ευκαιρία των Ουόριορς να ισοφαρίσουν το παιχνίδι.

Ο Μοράντ είχε 47 πόντους με 12/13 βολές και 5/12 τρίποντα (15/31 σουτ), ενώ πλησίασε επίσης το τριπλ νταμπλ καθώς μέτρησε επίσης από οκτώ ριμπάουντ και ασίστ! Έπαιξε 41 λεπτά κι υπέπεσε σε μόλις δύο λάθη.

Το ματς σημαδεύτηκε νωρίς από την αποβολή του Ντίλον Μπρουκς στο τρίτο λεπτό, χτυπώντας στον αέρα τον Γκάρι Πέιτον τζ. που αποδείχτηκε πως έσπασε τον αγκώνα του.

Ο Ζάιρ Ουίλιαμς κάλυψε την απουσία του Μπρουκς με 14 πόντους (4/8 τρίποντα), ενώ ο Τζάρεν Τζάκσον τζ. έβαλε 12 κι ο Μπράντον Κλαρκ 10 πόντους.

Οι Ουόριορς ήταν τραγικά άστοχοι έξω από τα 7.25 μέτρα, αλλά παρόλα αυτά έμειναν μέσα στο παιχνίδι σχεδόν ως το τέλος του αγώνα.

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 27 με 3/11 τρίποντα, ενώ ο Τζόρνταν Πουλ πρόσθεσε 20 αλλά με 1/6τριπ. Ο Άντριου Ουίγκινς είχε 16 (1/7τριπ.) κι ο Κλέι Τόμπσον έμεινε χαμηλά στους 12 με 2/12 έξω από τα 7.25 μέτρα! Οι Ουόριορς είχαν συνολικά 7/38 τρίποντα.

Η σειρά πήγε στο 1-1 και τώρα μεταφέρεται στο Σαν Φρανσίσκο με τους Ουόριορς να έχουν πάρει το αβαντάζ της έδρας χάρη στο break που πέτυχαν στο Game 1 του ημιτελικού…