Μάβερικς: Έμειναν ζωντανοί με σούπερ Ντόντσιτς και Μπράνσον (Video)

2022-05-07T07:38:45+00:00 2022-05-07T07:38:45+00:00.

07/May/22 07:38

Oι Μάβερικς κατέστησαν σαφές στους Σανς πως … “εδώ είναι το σπίτι μας” και τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα.

Καμία ομάδα δεν έχει επιστρέψει από το 0-3 κι οι Μάβερικς με σκυλίσια άμυνα δεν άφησαν τους Σανς να φτάσουν εκεί το σκορ, επικρατώντας με 103-94 στο Game 3, σε ένα ματς “χαρακωμάτων”.

Ο Λούκα Ντόντσιτς είχε μέσο όρο 40 πόντους στα ματς του Φοίνιξ αλλά οι Μάβερικς έχασαν καθαρά. Αυτή τη φορά άγγιξε το τριπλ νταμπλ, αλλά πήρε στην επίθεση τη βοήθεια που χρειαζόταν από τον εξαιρετικό Τζέιλεν Μπράνσον (28π., 5ασ.) και στην άμυνα οι Μάβερικς διέπρεψαν.

Ο Λούκα μέτρησε 26 πόντους, 13 ριμπάουντ και εννιά ασίστ οδηγώντας την ομάδα του στην πρώτη νίκη επί των Σανς στη σειρά (2-1) αλλά και την πρώτη μετά 11 σερί ήττες μαζί με τα πλέι οφς από το Φοίνιξ!

Το κλειδί όμως της νίκης των Μάβερικς ήταν η άμυνα τους και ειδικά του Ρέτζι Μπούλοκ πάνω στον Κρις Πολ. Ο κόουτς Κιντ έριξε έναν ψηλότερο παίκτη πάνω στον 37χρονο “στρατηγό” που είχε γενέθλια, αλλά το … πάρτι χάλασε.
Ο Κρις Πολ υπέπεσε σε επτά λάθη (!), όλα στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας αρνητικό ρεκόρ καριέρας σε αυτό το διάστημα!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με επτά πόντους στο ημίχρονο και τους έκαναν 15 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου, κρατώντας στο υπόλοιπο διάστημα την πολύτιμη νίκη που ζωντάνεψε τη σειρά.

Χαμηλά έμεινε επίσης κι ο Ντέβιν Μπούκερ με 18 πόντους, ο Κρις Πολ έβαλε 12 κι ο ΝτιΆντρε Έιτον 16 (11 ριμπάουντ). Πρώτος σκόρερ των Σανς ήταν ο Τζέι Κράουντερ με 19 (5/8 τριπ.) αλλά δεν… κερδίζεις ματς χωρίς τους ηγέτες σου μπροστά.

Ο Μπούλοκ παίρνει τα εύσημα για την άμυνα στον Κρις Πολ αλλά και την επιθετική του συμβολή (15π. με 4/10τριπ.), ενώ οι Μάβερικς βρήκαν λύσεις κι από τους Κλέμπερ και Φίνεϊ-Σμιθ που έβαλαν από 14.