Σέλτικς: Απάντησαν στο break με φοβερούς Χόρφορντ-Τέιτουμ, το πάλεψε ο Γιάννης (Video)

2022-05-10T07:23:45+00:00 2022-05-10T07:23:45+00:00.

10/May/22 07:23

Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου και τα μισά της τέταρτης, οι Μπακς έδειχναν ικανοί να κάνουν το 3-1 χάρη στον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Οι Σέλτικς κρατούσαν όμως το καλύτερο για το τέλος…

Ο Αλ Χόρφορντ κι ο Τζέισον Τέιτουμ ηγήθηκαν των Σέλτικς στο “comeback” του τέταρτο 12λεπτου με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα κι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 116-108 από το Μιλγουόκι, ισοφαρίζοντας τη συναρπαστική σειρά σε 2-2!

Ο Χόρφορντ έκανε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 30 πόντους, η πρώτη φορά μετά 132 ματς στην postseason που ξεπέρασε αυτό το όριο! Έβαλε 16 στην τελευταίο περίοδο ξεκινώντας ένα 14-2 των Σέλτικς με οκτώ προσωπικούς και ήρθε μετά ο Τζέισον Τέιτουμ (επίσης 30 συνολικά) να βάλει άλλους έξι για να γίνει το σκορ 106-96.
Οι Μπακς δεν κατάφεραν ποτέ να πλησιάσουν περισσότερο από τους έξι πόντους, αφού και πάλι ο Τέιτουμ είχε τις λύσεις.

Οι Σέλτικς είχαν 16/19 σουτ στο τέταρτο 12λεπτο, με τον Χόρφορντ να πετυχαίνει 6/6 και τον Τέιτουμ 5/6!

Ο Αλ Χόρφορντ είπε μετά το ματς πως βγήκε κίνητρο από μία φάση νωρίτερα στο παιχνίδι με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ανταπέδωσε κι αμφότεροι δέχτηκαν  τεχνική ποινή.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 34 πόντους, μάζεψε 18 ριμπάουντ και μοίρασε πέντε ασίστ, αλλά αυτή τη φορά δεν κατάφερε να οδηγήσει τους Μπακς στη νίκη, αφού αφενός πήρε μικρή βοήθεια από τους υπόλοιπους, αφετέρου η άμυνα “πρόδωσε” τους πρωταθλητές στο τέταρτο 12λεπτο .

Είχε 14/32 σουτ (0/4 τρίποντα, 6/11 βολές) και τέσσερα λάθη σε 41 λεπτά. Η απουσία του Κρις Μίντλετον φάνηκε περισσότερο σε αυτό το ματς, αλλά κι οι Σέλτικς δεν είχαν τον Ρόμπερτ Ουίλιαμς στο ρόστερ τους καθώς πονούσε στο εγχειρισμένο του γόνατο.

Ο Τέιτουμ τέλειωσε το ματς με 11/24 σουτ και 13 ριμπάουντ. Ο Τζέιλεν Μπράουν έβαλε 18, όσους κι ο Μάρκους Σμαρτ που μοίρασε και οκτώ τελικές πάσες.

Ο Μπρουκ Λόπεζ ακολούθησε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με 17 πόντους , ενώ 16 έβαλε ο Τζρου Χόλιντεϊ (εννιά ασίστ, επτά ριμπάουντ) αλλά με 5/22 σουτ! Ουές Μάθιους (12) και Πατ Κόνατον (11) ήταν επίσης διψήφιοι για τους Μπακς που τώρα πρέπει να κάνουν ακόμα ένα break για να πάρουν την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής.