Γκρίζλις: Ο Μοράντ κοιτούσε, οι συμπαίκτες του… ισοπέδωσαν τους Ουόριορς (Video)

2022-05-12T08:04:25+00:00 2022-05-12T08:04:25+00:00.

12/May/22 08:04

O Tζα Μοράντ είναι ανήμπορος να βοηθήσει τους Γκρίζλις. Στο Game 5 όχι μόνο δεν τον χρειάστηκαν, αλλά ισοπέδωσαν τους Ουόριορς με 134-95, πετυχαίνοντας μάλιστα το μεγαλύτερο σκορ στην ιστορία τους σε postseason! Μα 39 πόντους διαφορά;;;

Πού ήταν οι Ουόριορς; Μάλλον σε άλλο γήπεδο. Οι Γκρίζλις τους έκαναν να δείχνουν μικροί, διαλύοντας τους από το πρώτο ημίχρονο, όταν πέτυχαν 77 πόντους (77-50!) και κάποια στιγμή στην 3η περίοδο (42-17) η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 55!!! Αυτή είναι η δεύτερη μεγαλύτερη διαφορά σε αγώνα των πλέι οφς τα τελευταία 25 χρόνια όπως αναφέρει το ESPN Stats and Info, με κορυφαία τους 58 από τους Νάγκετς το 2009.

Οι Γκρίζλις μείωσαν σε 3-2 κι ο Τζα Μοράντ άρχισε να φωνάζει μαζί με το “Grizz in seven!”

O Τζάρεν Τζάκσον, ο Ντέσμοντ Μπέιν κι ο Τάιους Τζόουνς σκόραραν από 21 πόντους με τέσσερα τρίποντα ο καθένας (4/6 οι δύο πρώτοι, 4/7 ο τελευταίος) , ενώ 12 πέτυχε ο Ντίλον Μπρουκς κι από 11 ο Ζάιρ Ουίλιαμς και ο Μπράντον Κλαρκ.

Έφτασαν το 21-5 χωρίς τον Τζα Μοράντ φέτος, ο οποίος δεν θα αγωνιστεί ούτε στο επόμενο παιχνίδι ή ίσως και σε κανένα άλλο το πλέι οφς αν οι Γκρίζλις προχωρήσουν.
Έχουν τώρα ρεκόρ 4-11 όταν βρίσκονται σε αγώνα αποκλεισμού στην postseason.

Οι 77 πόντοι του ημιχρόνου είναι οι περισσότεροι που έχουν πετύχει ποτέ σε αγώνα πλέι οφς κι η διαφορά των 27 η μεγαλύτερη σε αυτό το διάστημα.

Ο Κλέι Τόμπσον ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ουόριορς με 19, ενώ 17 έβαλε ο Κουμίνγκα. Ο Στεφ Κάρι περιορίστηκε στους 14, παίζοντας 25 λεπτά, όσα κι ο Κλέι. Γιατί να συνεχίσουν άλλωστε;

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Ουόριορς με τον ασίσταντ κόουτς Μάικ Μπράουν στον πάγκο τους αντί του Στιβ Κερ, που απουσίασε σε δεύτερο σερί ματς λόγω Covid.