Μάβερικς: Διέλυσαν τους Σανς με φοβερό Ντόντσιτς και πάνε για τελικό στο Φοίνιξ (Video)

2022-05-13T07:29:40+00:00 2022-05-13T07:44:40+00:00.

13/May/22 07:29

doncic

Ο Λούκα Ντόντσιτς άγγιξε το τριπλ νταμπλ κι οι Μάβερικς διέλυσαν με 113-86 τους Σανς στο Ντάλας, οδηγώντας τη σειρά σε έναν τελικό πρόκρισης που θα γίνει στο Φοίνιξ!

Ο “Λούκα Μάτζικ” πέτυχε 33 πόντους παρότι ήταν άστοχος (9/14 βολές, 11/26 σουτ) και πρόσθεσε στη στατιστική του 11 ριμπάουντ, οκτώ ασίστ και τέσσερα κλεψίματα! Οι Μάβερικς “έκλεψαν” 16 κατοχές, αριθμός ρεκόρ στην ιστορία τους στα πλέι οφς.

Ήταν ακόμα ένα παιχνίδι στη σειρά που κρίθηκε με μεγάλη διαφορά και δεν έχει γίνει break ως τώρα.
Κανένα ματς δεν τέλειωσε με λιγότερους από επτά πόντους χάντικαπ, ενώ στα δύο τελευταία είδαμε διαφορές 30 πόντων (Σανς) και 27 (Μάβερικς)! Θα δούμε κλειστό ματς στο αποφασιστικό Game 7;

Είναι η πρώτη φορά που οι Μάβερικς με τον Λούκα Ντόντσιτς στη σύνθεση τους, διασώζονται σε παιχνίδι αποκλεισμού. Ο Σλοβένος σούπερ σταρ ένιωσε ενόχληση στη δεύτερη περίοδο, αποχώρησε στα αποδυτήρια νωρίτερα αλλά επέστρεψε και αγωνίστηκε συνολικά 35 λεπτά.

Τεράστια βοήθεια έδωσε στους Μάβερικς ο Ρέτζι Μπούλοκ που έβαλε 19 πόντους με 5/11 τρίποντα, παίζοντας και πάλι εξαιρετική άμυνα, ενώ ρεκόρ στη σειρά έκανε ο Σπένσερ Ντινγουίντι με 15, όλους έξω από τα 7.25 μέτρα (5/7). Ο συνήθης ύποπτος Τζέιλεν Μπράνσον, ήρθε να συμπληρώσει το νικηφόρο καρέ των Μάβερικς με 19 πόντους.

Πέρα από την ευστοχία στα τρίποντα (16/39) και τα κλεψίματα, η άμυνα των “Μαβς” έπαιξε τον καθοριστικό ρόλο.
Ο Ντέβιν Μπούκερ περιορίστηκε στους 19 χωρίς τρίποντο (0/4), ενώ ο Κρις Πολ βγήκε εκτός παιχνιδιού με 13 πόντους σε μόλις επτά προσπάθειες και τέσσερις ασίστ όλες κι όλες.

Οι Σανς έκαναν αρνητικό ρεκόρ σκοραρίσματος για φέτος, είτε στην κανονική περίοδο είτε στα πλέι οφς! Έμεινε μόνο ο ΝτιΆντρε Έιτον να παλεύει με 21 πόντους (11 ριμπάουντ) – με 10/16 σουτ- ενώ μακριά από τον καλό τους εαυτό βρέθηκαν ο Μίκαλ Μπρίτζες (7π.) κι ο Καμ Τζόνσον (5π.).

Οι Μάβερικς προηγήθηκαν με 15 πόντους στο ημίχρονο (με 19-5 σκορ στο τέλος) και χάρη σε 10 πόντους του Ντόντσιτς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφτασαν στο 94-72. Εκεί… πάπαλα οι Σανς.