Ουόριορς: Περιόρισαν τον Ντόντσιτς, ισοπέδωσαν τους Μάβερικς (Video)

2022-05-19T07:22:53+00:00 2022-05-19T09:07:27+00:00.

19/May/22 07:22

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι Ουόριορς στηρίζουν πολλά και στην άμυνα τους. Το απέδειξαν στον πρώτο τελικό της Δύσης…

Οι Ουόριορς περιόρισαν τον Λούκα Ντόντσιτς στους 20 πόντους – το χαμηλότερο νούμερο του στα φετινά πλέι οφς – και με τους Κάρι και Τόμπσον να παίρνουν μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο, ισοπέδωσαν με 112-87 τους Μάβερικς στο Game 1 των τελικών της δυτικής περιφέρειας.

Ο Λούκα βρήκε τον μπελά του κυρίως από τον Άντριου Ουίγκινς, που τον κράτησε στους 20 με 6/18 σουτ (3/10 τρίποντα), ενώ μοίρασε μόλις τέσσερις ασίστ για επτά λάθη. Ο All Star των γηπεδούχων κυνήγησε τον Σλοβένο σχεδόν σε ολόκληρο το γήπεδο, πιέζοντας κάθε κατοχή του για να του κάνει τη ζωή δύσκολη. Και το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό.

Ο Στεφ πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ- τα περισσότερα από κάθε άλλον στο παιχνίδι (!)- ενώ ο Ουίγκινς βοήθησε και στο επιθετικό κομμάτι, καθώς ακολούθησε τον Κάρι με 19 πόντους. Άλλους τόσους έβαλε κι ο Τζόρνταν Πουλ.

Ο Κλέι Τόμπσον, όμως, έκανε τη διαφορά στο δεύτερο μέρος, διάστημα στο οποίο πέτυχε και τους 15 πόντους του, βοηθώντας τους Ουόριορς να ξεφύγουν για τα καλά από το +9 του ημιχρόνου και να κερδίσουν εύκολα το παιχνίδι.

O Κάρι ξεκίνησε με δύο τρίποντα το δεύτερο ημίχρονο στο “δρόμο” για το αρχικό 10-2, στη συνέχεια ανέλαβε δράση κι ο Τόμπσον κι η δουλειά έγινε πολύ εύκολη για τους Ουόριορς που πέτυχαν την 13η νίκη τους σε ισάριθμα Game 1 στα πλέι οφς του ΝΒΑ.

Η άμυνα των Ουόριορς κράτησε χαμηλά και τον Τζέιλεν Μπράνσον που έμεινε στους 14 πόντους με 0/5 τρίποντα με τους Μάβερικς να έχουν μόλις 23% από τη γραμμή των 7.25 μέτρων (11/48).
Μόνο ο Σπένσερ Ντινγουίντι κινήθηκε πιο αποτελεσματικά, βάζοντας 17 πόντους σε 24 λεπτά. Χωρίς τον Λούκα όμως δεν μπορούσαν οι Μάβερικς να μείνουν ζωντανοί.