Χιτ: Τρομερό διπλό χωρίς Μπάτλερ στο δεύτερο μισό, άγγιξαν τεράστια ανατροπή οι Σέλτικς (Video)

2022-05-22T05:53:51+00:00 2022-05-22T05:53:51+00:00.

22/May/22 05:53

Οι Μαϊάμι Χιτ έκαναν τη διαδρομή παράδεισος-κόλαση πολλές φορές σε μία νύχτα. Η τελευταία τους στάση ήταν στον παράδεισο…

Οι Χιτ απάντησαν στο break των Σέλτικς με δικό τους μεγάλο διπλό στη Βοστόνη, επικρατώντας με 109-103, παρότι έχασαν τον Τζίμι Μπάτλερ που δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τραυματισμό στο γόνατο! Πήραν έτσι προβάδισμα με 2-1 στη σειρά και το αβαντάζ της έδρας πίσω στα χέρια τους.

Αν και οι Χιτ προηγήθηκαν με 39-18 στην εκπληκτική τους πρώτη περίοδο (η διαφορά έφτασε και στους 25!) και με +15 στο ημίχρονο, κρατώντας αυτή τη διαφορά και στο φινάλε του τρίτου 12λεπτου, οι Σέλτικς έκαναν μία επική επιστροφή για να κάνουν το παιχνίδι… κόλαση για τους Χιτ.

Από το 89-72 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, σταδιακά οι Σέλτικς κατάφεραν χάρη στην άμυνα τους να γυρίσουν στη διεκδίκηση της νίκης.
Με ένα επί μέρους σκορ 20-4 (!) με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τζέιλεν Μπράουν – πέτυχε 40 πόντους με 11/11 δίποντα (!!!) κάτι που δεν έχει ξανακάνει κανείς στην ιστορία των πλέι οφς του ΝΒΑ- οι Σέλτικς έφεραν το ματς στο 93-92 και απέμεναν 2:40 για να ολοκληρώσουν μία μυθική ανατροπή.

Εκεί όμως ο Μαξ Στρους έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο (16π., 4/7τριπ.), ο Μπαμ Αντεμπάγιο νίκησε το χρονόμετρο και τον Αλ Χόρφορντ φτάνοντας τους 31 πόντους, οι Χιτ ξεκόλλησαν και κράτησαν τη νίκη ως το φινάλε.

Ο Αντεμπάγιο τέλειωσε το ματς με 15/21 δίποντα, 10 ριμπάουντ, έξι ασίστ και τέσσερα κλεψίματα, παίζοντας και για τον Μπάτλερ (8π.), ενώ εκτός του Στρους, οι Χιτ βρήκαν σκορ κι από ακόμα έναν απρόσμενο “ήρωα”, τον Πι Τζέι Τάκερ. Τέλειωσε το ματς με 17 πόντους και σπουδαίες άμυνες πάνω στον Τζέισον Τέιτουμ.

Ο πρώτος σκόρερ των Σέλτικς φέτος, αποχώρησε κάποια στιγμή με τραυματισμό αλλά επέστρεψε. Έμεινε όμως στους 10 πόντους με 3/14 σουτ και 1/7 τρίποντα.

Το ίδιο συνέβη και με τον Μάρκους Σμαρτ που επίσης βγήκε για πέντε λεπτά λόγω διαστρέμματος, αλλά κι αυτός επέστρεψε στο γήπεδο και μάλιστα πυροδότησε την αντεπίθεση των Σέλτικς. Τέλειωσε το ματς με 16 πόντους κι επτά ασίστ.

Δίπλα στον απίθανο Μπράουν, στάθηκε ο Αλ Χόρφορντ με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ και τρία μπλοκ.