Ο Ντόντσιτς “40άρα”, οι Ουόριορς το 3-0 (videos)

2022-05-23T07:18:31+00:00 2022-05-23T07:37:06+00:00.

23/May/22 07:18

Οι Ουόριορς έκαναν το break στο Ντάλας με 100-109 και πλέον βρίσκονται μία νίκη μακριά από τους Τελικούς του ΝΒΑ.

”Match ball” για τους Ουόριορς!

Το Γκόλντεν Στέιτ έκανε το 3-0 κόντρα στους Μάβερικς, μετά το 100-109 στο Game 3 του Ντάλας και πλέον βρίσκεται μία νίκη μακριά από τους Τελικούς του ΝΒΑ.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους. Για την ακρίβεια, δεν πήγε ποτέ καλά, με τους φιλοξενούμενους να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ, με εξαίρεση την δεύτερη περίοδο, όταν οι Μάβερικς ξέφυγαν με 42-33.

Οι Ουόριορς αντέδρασαν άμεσα, πριν καν τελειώσει το ημίχρονο (47-48), για να μπουν σε θέση οδηγού και να φτάσουν τελικά στην επικράτηση, όταν το 70-78 στο τέταρτο 12λεπτο έγινε 88-102.

Ο Κάρι έδειξε τον δρόμο με 31 πόντους-5 ριμπάουντ-11 ασίστ και 10/20 σουτ, ο Ουίγκινς είχε 27-11-3, με τον Τόμπσον να προσθέτει 19-7-3.

Όσο για τους Μάβερικς, ο Ντόντσιτς ήταν και πάλι συγκινητικός με 40 πόντους-11 ριμπάουντ-3 ασίστ και 11/23 σουτ, με τον Ντινγουίντι να έχει 26 και τον Μπράνσον 20.

Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει και πάλι στο ”American Airlines Center” στις 25/5 και μένει να δούμε αν οι Ουόριορς θα πάνε ξανά στους Τελικούς μετά το 2019 με ”σκούπα”.

Τα 12λεπτα: 22-25, 47-48, 68-78, 100-109