Σέλτικς: Διέλυσαν τους Χιτ, ξανά στα ίσια οι τελικοί της Ανατολής (Video)

2022-05-24T07:12:53+00:00 2022-05-24T07:12:53+00:00.

24/May/22 07:12

Οι Σέλτικς πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα τους Χιτ. Και το έκαναν επίσης με εμφατικό τρόπο…

Ο Τζέισον Τέιτουμ πέτυχε 31 πόντους, οι ρολίστες έκαναν εξαιρετική δουλειά κι οι Σέλτικς διέλυσαν με 102-82 τους Χιτ στη Βοστόνη, φέρνοντας ξανά τη σειρά στα ίσια (2-2).
Το αβαντάζ έδρας παραμένει, βεβαίως, στο Μαϊάμι όπου επιστρέφουν οι τελικοί της Ανατολής για το κρίσιμο Game 5.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν ελλείψεις αφού δεν έπαιξαν ο Μάρκους Σμαρτ κι ο Τάιλερ Χίροου, ωστόσο όμως οι γηπεδούχοι Σέλτικς μπήκαν στο γήπεδο σαν … σίφουνες κι ουσιαστικά θα έλεγες πως “καθάρισαν” το ματς από την πρώτη περίοδο. Όπως έκαναν οι Χιτ στο Game 4.

Οι Χιτ έβαλαν το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς λίγο παραπάνω από τρία λεπτά πριν το τέλος της αρχικής περιόδου, στην οποία οι Σέλτικς προηγήθηκαν με 29-11. Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στα 15/16 πρώτα σουτ που επιχείρησαν!

Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 27 πόντους στη δεύτερη περίοδο κι η μεγαλύτερη ήταν στους 32!

Είναι χαρακτηριστικό πως οι πέντε βασικοί του κόουτς Σπέλστα έβαλαν μαζί 18 πόντους (Μπάτλερ 6π., Αντεμπάγιο 9π., Στρους-Τάκερ τίποτα και Λάουρι 3π.) και δεν αγωνίστηκαν στην τέταρτη περίοδο. Ποιος ο λόγος;

Ο Τέιτουμ μέτρησε 31 με 14/16 βολές (1/7τριπ.) και παρότι υστέρησε ο Τζέιλεν Μπράουν (12π. με 5/20 σουτ) οι Σέλτικς δεν είχαν κανένα πρόβλημα.
Ο Πέιτον Πρίτσαρντ είχε 14 κι ο Ντέρικ Ουάιτ 13π. και έξι ασίστ ως αντικαταστάτες του Σμαρτ, ενώ 12 έβαλε κι ο Ρόμπερτ Ουίλιαμς με εννιά ριμπάουντ. Ο Αλ Χόρφορντ έμεινε στους πέντε, αλλά μάζεψε 13 “σκουπίδια” και μπλόκαρε τέσσερα σουτ.

Κορυφαίος των Χιτ ήταν ο Βίκτορ Ολαντίπο με 23 πόντους και 4/7 τρίποντα και τον ακολούθησε ο επίσης αναπληρωματικός, Ντάνκαν Ρόμπινσον με 14 (4/8τριπ.). “Διψήφιος” ήταν ακόμα ένας “παγκίτης” των Χιτ, ο Κέιλεμπ Μάρτιν με 12 πόντους στο ενεργητικό του.