Σέλτικς: Η άμυνα δίνει… τίτλους, μεγάλο break και ματς μπολ για τους τελικούς (Video)

2022-05-26T07:21:50+00:00 2022-05-26T07:21:50+00:00.

26/May/22 07:21

MIAMI, FL - MAY 25: Jaylen Brown #7 of the Boston Celtics dunks the ball against Bam Adebayo #13 of the Miami Heat during Game 5 of the 2022 NBA Playoffs Eastern Conference Finals on May 25, 2022 at The FTX Arena in Miami, Florida. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2022 NBAE (Photo by Jesse D. Garrabrant/NBAE via Getty Images)

H επίθεση κόβει εισιτήρια κι η άμυνα δίνει τίτλους. Οι Σέλτικς έχουν ασπαστεί το τελευταίο μπασκετικό δόγμα φέτος. Και δικαιώνονται…

Ο Τζέιλεν Μπράουν πέτυχε 25 πόντους, ο Τζέισον Τέιτουμ άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 22π., 12ρ. και εννιά ασίστ κι οι Σέλτικς δραπέτευσαν για μία ακόμα φορά από το Μαϊάμι, επικρατώντας καθαρά με 93-80 στο Game 5!

Έχουν τώρα δύο “ματς μπολ” για να περάσουν στους τελικούς του ΝΒΑ για πρώτη φορά από το 2010! Δύο φορές τους σταμάτησαν οι Χιτ και δύο οι Καβαλίερς, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς κοινό παρονομαστή. Τώρα δεν υπάρχει μπροστά τους…

Ήταν το δεύτερο break των Σέλτικς στη σειρά και η πρώτη φορά που κάποια από τις δύο ομάδες πετυχαίνει back to back νίκες.

Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και προφανώς η άμυνα των Σέλτικς- καλύτερη φέτος στο ΝΒΑ- λειτούργησε υποδειγματικά σε ολόκληρο το παιχνίδι, αλλά έπρεπε να αρχίσουν να…βάζουν κιόλας.

Από το -5 του πρώτου μισού του αγώνα, οι Σέλτικς έκαναν ένα 32-16 στην τρίτη περίοδο, πετυχαίνοντας σχεδόν όσους πόντους έβαλαν στα αρχικά 24 λεπτά (42-37)!

Σε 6,5 λεπτά κατάφεραν να πετύχουν ένα 24-2 κι από το 59-58 προηγήθηκαν με 83-60!

Οι Σέλτικς κράτησαν τους Χιτ στο 32%, με τους γηπεδούχους- που έπαιξαν χωρίς τον Τάιλερ Χίροου σε δεύτερο σερί χαμένο παιχνίδι – να έχουν 7/45 τρίποντα! Ο Ντάνκαν Ρόμπινσον είχε 3/10 (11π. συνολικά) από αυτά.

Ο Αλ Χόρφορντ πέτυχε 16 πόντους κι ο Ντέρικ Ουάιτ πρόσθεσε 14 για τους Σέλτικς. Αγωνίστηκε αλλά έμεινε χαμηλά (5π., 4ασ.) ο Μάρκους Σμαρτ που είχε τραυματιστεί στο Game3.

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο ήταν αναλογικά ο καλύτερος παίκτης των Χιτ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Γκέιμπ Βίνσεντ έβαλε 15, αλλά ο Τζίμι Μπάτλερ έμεινε χαμηλά με 13, έχοντας 4/18 σουτ!

Τώρα οι Χιτ θα πρέπει να κάνουν σερί δύο νικών για να περάσουν στους τελικούς, κάτι που οι Σέλτικς δεν έχουν υποστεί ακόμα στα πλέι οφς μαζί τους ή με τους Μπακς.

Σέλτικς: Απαντούν… πάντα μετά από ήττα στα φετινά πλέι οφς!