Χιτ: Μυθικός Μπάτλερ στη Βοστόνη… και πάμε σε Game 7! (Video)

2022-05-28T07:17:35+00:00 2022-05-28T14:39:34+00:00.

28/May/22 07:17

O Tζίμι Μπάτλερ δεν ήταν ακόμα έτοιμος να πάει για διακοπές. Με τέτοιες εμφανίσεις μπορεί να το καθυστερήσει ως κι… οκτώ παιχνίδια ακόμα!

Ο Τζίμι Μπάτλερ πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση στη Βοστόνη με 47 πόντους, εννιά ριμπάουντ και οκτώ ασίστ σε 46 υπέροχα λεπτά συμμετοχής κι οι Χιτ απάντησαν σε ένα ακόμα break των Σέλτικς με 111-103, ωθώντας τη σειρά σε τελικό Game 7!

Οι Σέλτικς έχασαν το πρώτο από τα δύο ματς μπολ που είχαν στη διάθεση τους στους τελικούς της Ανατολής, μόνο που αυτή τη φορά έχουν ένα κι οι Χιτ του φοβερού Μπάτλερ.

Ο “Jimmy Buckets” έβαλε 47 με 16/29 σουτ και 11/11 βολές, έκανε μόλις ένα λάθος κι ένα φάουλ, σημείωσε 17 πόντους στην τέταρτη περίοδο, ενώ πέτυχε το καλάθι του αγώνα.

Με το χρονόμετρο στα 46” πριν το τέλος και αυτό της επίθεσης των Χιτ στα δύο δευτερόλεπτα, ο Μπάτλερ έβαλε ένα τρομερό σουτ από τα 6,5 μέτρα υπό πίεση και ουσιαστικά εκεί κλείδωσε τη νίκη που μπορεί να στείλει τους Χιτ για δεύτερη φορά στους τελικούς του ΝΒΑ σε τρία χρόνια. Πάντα με τον Μπάτλερ μπροστά από όλους.

Ήταν το μοναδικό παιχνίδι με τόσες εναλλαγές και κλειστό σκορ. Οι Σέλτικς πέρασαν μπροστά με 97-94 χάρη σε τρίποντο του Ντέρικ Ουάιτ που έβαλε 22 πόντους (4/7τριπ.), τους 11 στην τέταρτη περίοδο. Ήταν η πρώτη φορά σε τέταρτο 12λεπτο της σειράς που άλλαξε το προβάδισμα!

Εκεί όμως απάντησε ο Κάιλ Λάουρι – που… αναστήθηκε μετά το “μηδενικό” παιχνίδι το οποίο προηγήθηκε (μηδέν πόντοι, μηδέν ασίστ με 18 πόντους και 10 ασίστ- με τρίποντο, ενώ πέτυχε και 2/2 βολές. Οι Χιτ πέτυχαν τους 11 από τους 13 πόντους του αγώνα σε εκείνο το σημείο.

Ο Μαξ Στρους έβαλε 13, ο Πι Τζέι Τάκερ 11, αλλά ο Μπαμ Αντεμπάγιο έμεινε στους έξι. Δεν άφησε και τίποτα ο Μπάτλερ. Οι Χιτ αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον Τάιλερ Χίροου.

Ο Τζέισον Τέιτουμ έκανε ό,τι μπορούσε για να στείλει τους Σέλτικς στους τελικούς για πρώτη φορά από το 2010, αλλά δεν αρκούσε. Πέτυχε 30 πόντους με 5/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 8/8 βολές, αλλά υπέπεσε σε επτά λάθη.

Ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 20 αλλά δύο άστοχες βολές του- οι μοναδικές στο παιχνίδι (7/9)- στο 99-99 ίσως να στοίχισαν καθοριστικά στους Σέλτικς.

Ο Μάρκους Σμαρτ έβαλε 14 αλλά με 1/9 τρίποντα (έπαιξε και πάλι με ενοχλήσεις λόγω τραυματισμού νωρίτερα στη σειρά), ο Ρόμπερτ Ουίλιαμς πρόσθεσε 12 με μόλις ένα ριμπάουντ, ενώ απογοήτευσε ο Αλ Χόρφορντ με τρεις. Ήταν ο παίκτης κλειδί της προηγούμενης νίκης.