Κι όμως: Οι διαιτητές ακύρωσαν τρίποντο των Χιτ μετά από δυόμιση λεπτά παιχνιδιού! (video)

2022-05-30T16:02:33+00:00 2023-10-10T20:03:28+00:00.

John Rammas

30/May/22 16:02

Συζήτηση έχει προκαλέσει η απόφαση των διαιτητών να ακυρώσουν ένα τρίποντο των Χιτ κι ενώ είχαν ήδη περάσει δυόμιση λεπτά παιχνιδιού στο Game 7 της τελικής σειράς των playoffs στην Αναντολή με τους Σέλτικς (96-100) στο Μαϊάμι.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Οι Χιτ ηττήθηκαν από τους Σέλτικς (3-4) στην FTX Arena κι έχασαν την ευκαιρία να επιστρέψουν στους Τελικούς για δεύτερη φορά από το 2020 (4-2 από τους Λέικερς). Η στεναχώρια κι η απογοήτευση είναι μεγάλη και μία απόφαση των διαιτητών ήρθε να προσδώσει στα αρνητικά συναισθήματα.

Στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου ο Μαξ Στρους ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία και μείωσε σε 56-54, ωστόσο, οι διαιτητές ειδοποιήθηκαν από τα κεντρικά γραφεία όπου εξετάζονται οι φάσεις σε replay πως είχε πατήσει εκτός παρκέ και το ακύρωσαν. Σημαντική λεπτομέρεια: Είχαν μεσολαβήσει δυόμιση λεπτά παιχνιδιού!

Για την ακρίβεια, το χρονόμετρο έδειχνε -11:04 τη στιγμή του τριπόντου κι ακυρώθηκε στα -8:28, δηλαδή μετά από 2:36 παιχνιδιού! Μάλιστα, εκείνη την ώρα σούταρε ελεύθερες βολές ο Ρόμπερτ Ουίλιαμς των Σέλτικς κι έστειλε τους Χιτ στο -13 (67-54) αντί στο -9 (66-57).

“Σοκαρίστηκα με την απόφαση”, είπε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής των Χιτ, Έρικ Σπόελστρα.

“Το γεγονός πως έγινε μετά από 4-5 λεπτά αλλάζει την ουσία του παιχνιδιού. Θα έπρεπε να είχε αμέσως για να μπορείς να προσαρμοστείς αναλόγως”.