Σέλτικς: Μυθική ανατροπή και break με το καλημέρα επί των Ουόριορς! (Video)

2022-06-03T07:11:30+00:00 2022-06-03T07:11:30+00:00.

03/Jun/22 07:11

Οι Σέλτικς έκαναν μία μυθική ανατροπή από το -15 και με σκορ 40-16 στην τέταρτη περίοδο, σκόρπισαν τους Ουόριορς στους πέντε ανέμους και έκαναν το break με 120-108 με το καλημέρα των τελικών του ΝΒΑ!

Όλα έμοιαζαν αγγελικά πλασμένα για τους Ουόριορς μέχρι και δύο λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, όταν προηγήθηκαν με 87-72, κλείνοντας αυτό το διάστημα μπροστά στο σκορ με 92-80.

Στο τέταρτο 12λεπτο γεύτηκαν το δικό τους … δηλητήριο.

Οι Σέλτικς έβαλαν σερί επτά τρίποντα και τελικά 9/12 έξω από τα 7.25 μέτρα στα τελευταία 12 λεπτά του πρώτου τελικού του ΝΒΑ κι από το -12, πήραν μία καθαρή νίκη που τους έδωσε το προβάδισμα για τον τίτλο, τον πρώτο τους από το 2008!

Είχαν τελικά 21/41 τρίποντα και με τέτοιο νούμερο δεν χάνεις.

O συγκλονιστικός Αλ Χόρφορντ πέτυχε 26 πόντους με 6/8 τρίποντα στον πρώτο τελικό της καριέρας του (είχε 141 ματς στα πλέι οφς, τα περισσότερα όλων πριν  από ένα τελικό) κι ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 24 για τους Σέλτικς, που δεν πήραν καν βοήθεια από τον Τζέισον Τέιτουμ, καθώς η άμυνα των Ουόριορς τον περιόρισε.

Είχε μόλις 12 πόντους με 3/17 σουτ (!), αλλά τουλάχιστον μοίρασε σωστά το παιχνίδι για την ομάδα, δίνοντας 13 ασίστ.

Ο Χόρφορντ έβαλε οκτώ σερί πόντους και μαζί με τον Ντέρικ Ουάιτ που ντύθηκε… Τέιτουμ κι έβαλε 21 πόντους (με 5/8 τρίποντα), οδήγησαν τη μεγάλη ανατροπή. Το τρίποντο του Ουάιτ περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος κι ένα καλάθι του Δομινικανού σέντερ-φόργουορντ, έβαλαν μπροστά τους Σέλτικς που δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους.

Μεγάλη συνεισφορά είχε κι ο Μάρκους Σμαρτ με 18 πόντους και 4/7 έξω από τα 7.25 μέτρα.

Ο Στεφ Κάρι έκανε το καθήκον του βάζοντας 34 πόντους, τους 21 στην αρχική περίοδο με 6/8 τρίποντα!

Οι Ουόριορς κατάφεραν στην τρίτη περίοδο να επικρατήσουν με 38-24 και να πάρουν τη διαφορά, αλλά στη συνέχεια δεν υπερασπίστηκαν την περίμετρο τους και … τιμωρήθηκαν. Ήταν η πρώτη τους φετινή ήττα στο Chase Center στα πλέι οφς.

Ο Άντριου Ουίγκινς πρόσθεσε 20 πόντους κι ο Κλέι Τόμπσον έβαλε 15 για τους γηπεδούχους. Χαμηλά όμως έμεινε ο Τζόρνταν Πουλ με 9π., ενώ διψήφιο αριθμό είχε και ο Ότο Πόρτερ τζ. με 12 (4/5τριπ.).

Ο Ντρέιμοντ Γκριν έμεινε στους τέσσερις (11ριμπ.) και μοίρασε πέντε ασίστ, όσες κι ο Λούνεϊ με τον Κάρι στην επιστροφή τους σε τελικούς του ΝΒΑ για πρώτη φορά από το 2019.