Ουόριορς: Ένας Στεφ Κάρι από άλλον πλανήτη σταμάτησε τους Σέλτικς (Video)

2022-06-11T07:06:50+00:00 2022-06-11T07:06:50+00:00.

11/Jun/22 07:06

BOSTON, MASSACHUSETTS - JUNE 10: Stephen Curry #30 of the Golden State Warriors shoots the ball against Derrick White #9 of the Boston Celtics in the second quarter during Game Four of the 2022 NBA Finals at TD Garden on June 10, 2022 in Boston, Massachusetts. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Elsa/Getty Images)

Αν οι Ουόριορς κατακτήσουν το πρωτάθλημα, τότε ήδη ξέρουμε τον ΜVP! Ο Στεφ Κάρι, ο κορυφαίος σουτέρ στον πλανήτη με μία εμφάνιση από άλλον… πλανήτη, έβαλε 43 πόντους και οδήγησε τους Ουόριορς σε περήφανο διπλό με 107-97 επί των Σέλτικς, ισοφαρίζοντας τους τελικούς σε 2-2!

Οι δύο ομάδες έχουν τώρα από ένα break κι οι Ουόριορς ανέκτησαν το αβαντάζ της έδρας, αλλά θα πρέπει να σπάσουν το απίστευτο σερί των Σέλτικς, που δεν έχουν χάσει σε back to back παιχνίδια από τα τέλη Μαρτίου.

Ο Κάρι μέτρησε 43 από τους 107 πόντους των Ουόριορς με 7/14 τρίποντα ενώ έκλεισε το ματς με νταμπλ νταμπλ αφού κατέβασε 10 ριμπάουντ. Και να φανταστείτε πως είχε τραυματιστεί- ελαφρά πάντως- στο Game 3.

Οι Ουόριορς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 94-90 με τρίποντο του Μάρκους Σμαρτ, λίγο παραπάνω από πέντε λεπτά πριν το τέλος του συναρπαστικού αγώνα.
Εκεί όμως οι Ουόριορς απάντησαν με ένα σερί 10-0 με δύο καλάθια του Στεφ κι ένα τρίποντο του Κλέι Τόμπσον, αλλάζοντας άρδην την κατάσταση.

Οι Σέλτικς αστόχησαν σε έξι σερί σουτ και μείωσαν τελικά σε 100-97, πριν ο Κεβόν Λούνεϊ πετύχει το 102-97 και η άμυνα των Ουόριορς σταματήσει τους Σέλτικς στο τελευταίο ενάμισι λεπτό!

Οι φιλοξενούμενοι Ουόριορς έκλεισαν το παιχνίδι με σκορ 17-3 για να κάνουν το break, 27ο συνεχόμενο σε σειρές πλέι οφς του ΝΒΑ.

Ο Κάρι είχε συνολικά 14/26 σουτ και 8/9 βολές, ενώ μοίρασε και τέσσερα ασίστ για πέντε λάθη. Ποιος… νοιάζεται για τα λάθη μετά τέτοια εμφάνιση 41 λεπτών;

Ο Κλέι Τόμπσον έβαλε 18 πόντους με 4/10 τρίποντα, ενώ πληθωρική εμφάνιση έκανε ο Άντριου Ουίγκινς με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ! Πολύτιμη βοήθεια έδωσε κι ο Τζόρνταν Πουλ με 14 πόντους, ενώ και πάλι ο Ντρέιμοντ Γκριν έμεινε στους δύο, αλλά μοίρασε οκτώ ασίστ και κατέβασε εννιά ριμπάουντ.

Ο Τζέισον Τέιτουμ έβαλε 23 (11 ριμπάουντ, έξι ασίστ), αλλά πέτυχε μόλις ένα καλάθι σε ολόκληρο το τέταρτο 12λεπτο. Είχε συνολικά 8/23 σουτ. Ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 21 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν ο Μάρκους Σμαρτ με 18 πόντους, πέντε ασίστ και τέσσερα κλεψίματα. Στην άμυνα όμως εκτέθηκε από τον Κάρι ανεπανόρθωτα.

Στους 16 έφτασε ο Ντέρικ Ουάιτ, ενώ χαμηλά έμειναν οι ψηλοί των Σέλτικς (Χόρφορντ 8π., Ρόμπερτ Ουίλιαμς 7π., 12ρ.)