Ουόριορς κι Ουίγκινς από… χρυσάφι, μία νίκη από την επιστροφή στην κορυφή! (Video)

2022-06-14T07:16:32+00:00 2022-06-14T07:16:32+00:00.

14/Jun/22 07:16

Andrew Wiggins, Stephen Curry

Τι κι αν ο Στεφ Κάρι έκανε το χειρότερο παιχνίδι του στους φετινούς τελικούς; O Άντριου Ουίγκινς τον κάλυψε μαζί με τον Κλέι Τόμπσον κι οι Ουόριορς βρίσκονται μία νίκη μακριά από την επιστροφή τους στην κορυφή του ΝΒΑ, επικρατώντας των Σέλτικς με 104-94 στο Game 5 του Σαν Φρανσίσκο!

Ο Ουίγκινς ίσως έκανε το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του αν αντιληφθούμε το μέγεθος της κρισιμότητας αυτού, βάζοντας 26 πόντους (0/6 τρίποντα, αλλά 12/17 δίποντα) ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ, έχοντας δίπλα του “ζεστό” τον Κλέι Τόμπσον με 21 (5/11 τρίποντα) κι ήταν αυτοί που ηγήθηκαν στο 3-2 των Ουόριορς μπροστά στο κοινό τους.

Ο Στεφ Κάρι έβαλε 16 πόντους και μοίρασε οκτώ τελικές πάσες, αλλά είχε 0/9 τρίποντα (είχε βάλει 25 στα προηγούμενα τέσσερα ματς) και έτσι σταμάτησε το σερί των 132 αγώνων σε πλέι οφς με τουλάχιστον ένα εύστοχο σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα.

Όλα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο κι ενώ οι Σέλτικς μάζεψαν το 51-39 του ημιχρόνου, περνώντας και μπροστά στο σκορ. Ένα buzzer beater τρίποντο του Τζόρνταν Πουλ (14π.) στο φινάλε του τρίτου 12λεπτου, αποτέλεσε απαρχή της κυριαρχίας των Ουόριορς στο τελικό κομμάτι του κρίσιμου αγώνα.

Οι Ουόριορς πέρασαν μπροστά στο σκορ και στη συνέχεια επέβαλλαν το παιχνίδι τους, ξεφεύγοντας στο σκορ ακόμα και με 15 πόντους, περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε, “καθαρίζοντας την μπουγάδα”.

Παρότι είχαν 9/40 τρίποντα, οι λύσεις για τους Ουόριορς ήρθαν κι από άλλους παίκτες, με τον Γκάρι Πέιτον να βάζει 15 πόντους από τον πάγκο και τον Πουλ να προσθέτει 14. Ο Ντρέιμοντ Γκριν πρόσθεσε οκτώ, μαζί με άλλα τόσα ριμπάουντ και έξι ασίστ στο ενεργητικό του.

Οι Πρωταθλητές του 2018 μπορούν να πάρουν τον τίτλο μέσα στη Βοστόνη, η οποία έχασε για πρώτη φορά σε back to back παιχνίδια στα πλέι οφς.

Ο Τζέισον Τέιτουμ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μάρκους Σμαρτ είχε 20 κι ο Τζέιλεν Μπράουν 18 με 5/18 σουτ όμως.

Στους 10 και εννιά αντίστοιχα έμειναν οι ψηλοί των Σέλτικς, Ουίλιαμς και Χόρφορντ, αλλά η… καταστροφή ήρθε από τον πάγκο καθώς όλοι μαζί έβαλαν 10 πόντους, έναντι 31 του αντίστοιχου των Ουόριορς.

Ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα για τους Σέλτικς αποτέλεσε η διαφορά στα λάθη, 18-6 στο σύνολο.