Ουόριορς: Mε μεγάλη ανατροπή το 2/2 επί των Ουίζαρντς στην περιοδεία τους στην Ιαπωνία (video)

2022-10-02T09:58:00+00:00 2022-10-02T09:58:00+00:00.

02/Oct/22 09:58

Οι πρωταθλητές του ΝΒΑ, Ουόριορς, ολοκλήρωσαν τη μίνι περιοδεία τους στην Ιαπωνία, επικρατώντας ξανά των Ουίζαρντς (104-95) στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι…

Στην κατάμεστη από 19.000 θεατές Αρένα της Σαϊτάμα- εκεί όπου κερδίσαμε την Team Usa το 2006 και κατακτήσαμε το ασημένιο μετάλλιο στο Μουντομπάσκετ- οι Ουόριορς πήραν τη νίκη με μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο κι από το -16 (90-74)! Το επί μέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο ήταν 30-10…

Τα μεγάλα αστέρια των δύο ομάδων είχαν αποσυρθεί νωρίτερα, με τον Στεφ Κάρι να αγωνίζεται μόλις 17 λεπτά, αλλά παρόλα αυτά να αναδεικνύεται σε πρώτο σκόρερ των Ουόριορς με ισάριθμους πόντους.

Μαζί του έπαιξαν και οι υπόλοιποι βασικοί του Στιβ Κερ, πλην μόνο του Κλέι Τόμπσον που ναι μεν ταξίδεψε στην Ιαπωνία αλλά είναι ανέτοιμος.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των Γουόριορς επί των Γουίζαρντς σε διάστημα τριών ημερών σε φιλικά παιχνίδια που έδωσαν οι δύο ομάδες στην Ιαπωνία, αφού στο πρώτο ματς είχαν πάρει την νίκη με 96-87.

Ο Μόουζες Μούντι κι ο Πάτρικ Μπόλντουϊν πέτυχαν από 12 πόντους, ενώ ο Κρίσταπς Πορζίνγκις ήταν πρώτος σκόρερ του γηπέδου με 18.
Ο … ντόπιος, Ρούι Χατσιμούρα πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους συμπατριώτες του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-25, 54-56, 74-85, 104-95