Τάιλερ Ντόρσεϊ: Θετική εικόνα με οκτώ πόντους στην ήττα των Μάβερικς με τους Μάτζικ

2022-10-08T07:51:42+00:00 2022-10-08T08:00:04+00:00.

08/Oct/22 07:51

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε θετική εικόνα στη φιλική ήττα των Μάβερικς από τους Μάτζικ στο Ντάλας.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο διεθνής ομογενής και πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, πέτυχε τους πρώτους οκτώ πόντους του με τη φανέλα των Μάβερικς, στη νίκη των Μάτζικ με 110-105 τη ξημερώματα ώρα Ελλάδας στο Τέξας.

Ο Ντόρσεϊ ήταν ένας από τους 12 αναπληρωματικούς που χρησιμοποίησε ο Τζέισον Κιντ- στο ΝΒΑ ειδικά, υπάρχει τεράστιο ροτέισον στα φιλικά παιχνίδια- κι έπαιξε 15 λεπτά. Αν εξαιρέσεις τον Κρίστιαν Γουντ (23π.) που έπαιξε 19 λεπτά από τον πάγκο και τον Σπένσερ Ντινγούιντι (18′)- που είναι βασικοί ουσιαστικά-, ο Ντόρσεϊ έπαιξε τον περισσότερο χρόνο από τους “παγκίτες”.

Είχε οκτώ πόντους με 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές αλλά 0/5 δίποντα, ενώ μάζεψε και πέντε ριμπάουντ πριν αποχωρήσει από το παρκέ.

Θυμίζουμε πως ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έμεινε άποντος στο πρώτο φιλικό των Μάβερικς με 0/6 σουτ.

Ήταν και το πρώτο φιλικό παιχνίδι στο οποίο εμφανίστηκε ο Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και μοίρασε πέντε ασίστ σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής. Όσο έπαιζε, οι Μάβερικς είχαν προβάδισμα 14 πόντων.

Κορυφαίος των Μάτζικ ήταν το Νο1 του φετινού ντραφτ, Πάολο Μπανκέρο, με 19 πόντους, ενώ 16 έβαλε ο Τέρενς Ρος.

Ο Τζέιλεν Σαγκς, περσινή επιλογή των Μάτζικ, αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ κι υπάρχει ανησυχία πως θα χάσει κάποιο διάστημα από την ενεργό δράση.