Σέλτικς: Τέιτουμ και Τζέιλεν Μπράουν τίμησαν τον Μπιλ Ράσελ με 35αρα εις διπλούν! (Videos)

2022-10-19T07:12:09+00:00 2022-10-19T07:23:05+00:00.

19/Oct/22 07:12

O Τζέισον Τέιτουμ, ο Τζέιλεν Μπράουν κι οι Σέλτικς τίμησαν τη μνήμη του Μπιλ Ράσελ, νικώντας εύκολα με 126-117 των Σίξερς στη Βοστόνη, στο πρώτο ματς της φετινής κανονικής περιόδου στο ΝΒΑ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ήταν η πρώτη εκδήλωση από τις πολλές που θα ακολουθήσουν για τους πρωταθλητές της Ανατολής που τιμούν το χαμό του Μπιλ Ράσελ, του αθλητή με τα περισσότερα πρωταθλήματα στην ιστορία, 11 τον αριθμό!

Ο Τζέιλεν Μπράουν και ο Τζέισον Τέιτουμ έστειλαν … 35 μηνύματα ο καθένας προς τον ουρανό, ισοπεδώνοντας την άμυνα των Σίξερς που στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Το σκάνδαλο Ουντόκα δεν κλόνισε τους Σέλτικς που υπηρεσιακό προπονητή τον Τζο Ματζούλια πήραν την πρώτη τους νίκη.

Ο Τέιτουμ είχε 13/20 σουτ και 12 ριμπάουντ στο ενεργητικό του, ενώ ο Μπράουν έβαλε επίσης 35 με 14/24 σουτ.

Οι Σέλτικς αποσπάστηκαν με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με 110-97, οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Πήραν μεγάλη βοήθεια από τον πάγκο τους με τον Μάλκομ Μπρόγκτον να βάζει 16 πόντους, τον Γκραντ Ουίλιαμς 15, ενώ ο πενταδάτος Σμαρτ είχε 14 με 7 ασίστ.

35 πόντους σημείωσε και ο Τζέιμς Χάρντεν, ρεκόρ του με τη φανέλα των Σίξερς, ενώ πλησίασε το τριπλ νταμπλ με οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ. Είχε 12/12 βολές και 5/9 τρίποντα σε ένα τρομερό παιχνίδι που όμως δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του.
Ο Τζοέλ Εμπίντ πρόσθεσε 26 (15 ριμπάουντ), ο Ταϊρίς Μάξεϊ 21 και ο Τόμπι Χάρις 18 πόντους. Όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του Ντοκ Ρίβερς μαζί, πέτυχαν … 17 πόντους στο σύνολο.