Μπλέιζερς στο 4-0: Ο Ανφέρνι Σάιμονς έβαλε 22 πόντους σε έξι λεπτά, ισοπεδώνοντας τους Νάγκετς (Video)

2022-10-25T07:09:21+00:00 2022-10-25T08:59:11+00:00.

25/Oct/22 07:09

PORTLAND, OREGON - OCTOBER 24: Anfernee Simons #1 of the Portland Trail Blazers drives to the basket against DeAndre Jordan #6 of the Denver Nuggets during the first quarter at Moda Center on October 24, 2022 in Portland, Oregon. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Alika Jenner/Getty Images)

H ιστορία του αγώνα Μπλέιζερς-Νάγκετς γράφτηκε σε έξι λεπτά. Με την υπογραφή του Ανφέρνι Σάιμονς…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο ταλαντούχος γκαρντ των Μπλέιζερς πέτυχε 22 πόντους σε έξι λεπτά (!) στην τρίτη περίοδο, κι εκεί που η ομάδα του βρισκόταν πίσω με έξι στο ημίχρονο, ξέφυγε στο +13 και στο τέλος κέρδισε με περίπατο 135-110 τους Νάγκετς στο Πόρτλαντ!

Οι Μπλέιζερς έφτασαν στο 4-0 (2-2 οι Νάγκετς) χάρη στο ξέσπασμα του Σάιμονς που πήρε “φωτιά” στο τρίτο 12λεπτο με 22 από τους 29 συνολικούς του πόντους. Οι συμπαίκτες του έψαχναν να τον βρουν και πανηγύρισαν έξαλλα κάθε προσπάθεια του, ειδικά τις τελευταίες που ολοένα και αύξαναν τον ενθουσιασμό.
Ο Σάιμονς έβαλε έξι τρίποντα σε αυτό το μικρό διάστημα (7/12 συνολικά και πέντε ασίστ) κι οι Μπλέιζερς βρέθηκαν από το -2 όταν ξεκίνησε, στο +13!

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ ήταν πρώτος σκόρερ των αήττητων Μπλέιζερς με 31 πόντους (4/7 τρίποντα, οκτώ ασίστ) και Τζέραμι Γκραντ έκανε ένα ακόμα καλό παιχνίδι με 21 πόντους.

Ο Γιουσούφ Νούρκιτς έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, ενώ είχε και έξι ασίστ απέναντι στον Νίκολα Γιόκιτς που δεν άγγιξε το τριπλ νταμπλ αλλά με χαμηλό σκοράρισμα. Ο MVP είχε εννιά πόντους κι άλλες τόσες ασίστ και ριμπάουντ, παίζοντας όμως μόλις 27 λεπτά αφού φορτώθηκε με πέντε φάουλ.

Κορυφαίος των Νάγκετς ήταν ο Άαρον Γκόρντον με 26 πόντους, ενώ ο Μάικλ Πόρτερ πρόσθεσε 18.