NBA: Ήττα στη παράταση για Ουόριορς & Μάβερικς, έχασαν πάλι οι Νετς (αποτελέσματα-βαθμολογία)

2022-10-30T08:59:13+00:00 2022-10-30T09:40:10+00:00.

30/Oct/22 08:59

DALLAS, TX - OCTOBER 29: Luka Doncic #77 of the Dallas Mavericks protects the ball from Shai Gilgeous-Alexander #2 of the Oklahoma City Thunder in the first half of the game at American Airlines Center on October 29, 2022 in Dallas, Texas. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Ron Jenkins/Getty Images)

Χόρνετς και Θάντερ νίκησαν Ουόριορς και Μάβερικς αντίστοιχα στη παράταση. Νίκησαν Σίξερς και Γκρίζλις, ακόμα μία ήττα για Νετς. Τα αποτελέσματα της βραδιάς (30/10) και η βαθμολογία.

Το ΝΒΑ είχε δράση σε επτά γήπεδα τα ξημερώματα της Κυριακής (30/10). Ξεχώρισε το 5/5 των Μπακς μετά τη νίκη τους επί των Χοκς με 123-115.

Και όχι μόνο.

Οι Ουόριορς δεν τα κατάφεραν για μία ακόμα φορά εκτός έδρας (0-2) και ηττήθηκαν με 120-113 από τους Χόρνετς στη παράταση.

Το ματς κρίθηκε στη παράταση, με το 13-6 στο έξτρα πεντάλεπτο να κρίνει το ματς υπέρ των γηπεδούχων, που μετρούν πλέον 3-3.

Ο Ουάσινγκτον με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Χέιγουορντ να προσθέτει 23.

Για τους πρωταθλητές, δεν ήταν αρκετός ο Κάρι με 31 πόντους-11 ριμπάουντ-6 ασίστ και ο Πουλ με 24.

ΜάβερικςΘάντερ 111-117

Στο 2-3 έπεσαν οι Μάβερικς, μετά την πρώτη εντός έδρας ήττα τους με 111-117 από τους Θάντερ (3-3).

Και αυτό το ματς χρειάστηκε παράταση, με Τζο (15 πόντοι) να βάζει μεγάλο τρίποντο στο 52′ για το 103-111.

Ο Γκίλγκεους-Αλεξάντερ ξεχώρισε με 38 πόντους-6 ριμπάουντ-9 ασίστ, με τον Ποκουσέφσκι να έχει 4 πόντους-4 ριμπάουντ-3 ασίστ σε 24′.

Δεν ευστόχησε σε κανένα τρίποντο ο Ντόντσιτς (0/6) των 31 πόντων-16 ριμπάουντ-10 ασίστ και των 8/23 σουτ, με το Ντάλας να φτάνει ακόμα και στο +16.

ΜπουλςΣίξερς 109-114

Πολύ ωραίο ματς στην Ανατολή, με τους Σίξερς να φεύγουν νικητές από το Σικάγο με 109-114, για το 3-4.

Το 22-37 της πρώτης περιόδου έκρινε σε μεγάλο βαθμό το ματς, όπως και οι 25 πόντοι του Εμπίντ και οι 15 (11 ασίστ) του Χάρντεν.

Όσο για τους Μπουλς του 3-4 επίσης, ο ΝτεΡόζαν είχε 24 πόντους, ο Βούτσεβιτς 23 (19 ριμπάουντ) και ο ΛαΒιν 20.

ΤζαζΓκρίζλις 124-123

Στο 5-2 οι Τζαζ, πλέον, μετά το 124-123 κόντρα στους Γκρίζλις (4-2).

Το Μέμφις προηγήθηκε με 111-116, 3′ πριν το τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (121-120) με τρίποντο του Ολίνικ στο 47′.

Ο τελευταίος μαζί με τον Μάρκανεν είχαν από 23 πόντους, με τον Κλάρκσον να προσθέτει 21 και τον Σέξτον 19.

Όσο για τους Γκρίζλις, απόντος του Μοράντ, ο Μπέιν ήταν πρώτος σκόρερ με 32, ενώ ο Μπρουκς είχε 30.

ΝετςΠέισερς 116-125

Τέταρτη σερί ήττα για τους Νετς και πέμπτη συνολικά σε έξι ματς, με τους Πέισερς να βγαίνουν νικητές με 116-125.

Η Ιντιάνα ήταν καλύτερη και πιο εύστοχη στη τέταρτη περίοδο, για το δικό της 3-4.

Ο Ίρβινγκ δεν ήταν αρκετός με 35 πόντους-6 ασίστ, ενώ ο Ντουράντ είχε 26 με 8/20 σουτ.

Μεγάλο ματς με 32 πόντους από τον Ματούριν, 26 πρόσθεσε ο Χαλιμπάρτον.

ΚινγκςΧιτ 119-113

Επιτέλους νίκη για το Σακραμέντο μετά από τέσσερις ήττες (1-4), με θύμα τους Χιτ (119-113).

Η εκρηκτική εκκίνηση στο ματς (32-23) έκανε την διαφορά για τους γηπεδούχους, που είχαν Χερτέλ (27 πόντοι) και Μάρεϊ (22) σε… κέφια.

Όσο για το Μαϊάμι, είναι πλέον στο 2-5, με τον Χίρο να βάζει 34 πόντους και τον Αντεμπάγιο 23.