Λούκα Ντόντσιτς: 7/7 ματς με 31+ πόντους, νίκη οι Μάβερικς επί των “καυτών” Τζαζ (Video)

2022-11-03T07:18:33+00:00 2022-11-03T07:18:33+00:00.

03/Nov/22 07:18

luka doncic reacts dallas mavericks getty images

Κάποιος να τον σταματήσει. Μπορεί; Δύσκολα…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε 33 πόντους οδηγώντας τους Μάβερικς σε δύσκολη νίκη με 103-100 επί των “καυτών” Τζαζ στο Ντάλας, με τον ίδιο να συμπληρώνει 7/7 ματς με 30+ πόντους σε ένα μυθικό ξεκίνημα στη σεζόν!!!

Για την ακρίβεια οι λιγότεροι πόντοι που έχει πετύχει είναι 31…

Ο “Λούκα Μάτζικ” είχε 33 με 7/10 βολές και 12/20 σουτ συνολικά (2/6 τρίποντα), ενώ μοίρασε και 11 τελικές πάσες (για πέντε λάθη) στους συμπαίκτες του σε 35 υπέροχα λεπτά συμμετοχής.

Σκοράρει 36.5 πόντους κατά μέσο όρο και οι Μάβερικς έχουν φτάσει στο 4-3 έναντι 6-3 των Τζαζ που είχαν μία ευκαιρία να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στην εκπνοή.

Συγκεκριμένα, ο Ρέτζι Μπούλοκ με το μοναδικό του καλάθι καλάθι στο παιχνίδι έκανε με τρίποντο το 103-98 από τη γωνία αλλά οι Τζαζ απάντησαν με τον Κόλιν Σέξτον (19π.) γρήγορα και είχαν μία τελευταία κατοχή για να πάνε το ματς στην παράταση.

Η μπάλα έφτασε στον πρώτο τους σκόρερ, Τζόρνταν Κλάρκσον (22π., 8 ασίστ) που είχε 4/8 τρίποντα ως εκείνο το σημείο, αλλά υπό ασφυκτική πίεση δεν κατάφερε να βρει ούτε τη στεφάνη.

Ο Κρίστιαν Γουντ στάθηκε άξια δίπλα στο πλευρό του Ντόντσιτς με 21 πόντους (9/10 δίποντα) και 10 ριμπάουντ σε μόλις 23 λεπτά από τον πάγκο και ο Σπένσερ Ντινγουίντι πρόσθεσε 20 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα) με 4/11 τρίποντα.

Ο Βάντερμπιλντ έβαλε 15 για τους Τζαζ και ο Λάουρι Μάρκανεν έμεινε στους 14 με 6/6 δίποντα αλλά 0/4 τρίποντα.