ΝΒΑ: Οι Τζαζ διέλυσαν τους (χωρίς ΛεΜπρόν) Λέικερς, ξανά 30+ με ρεκόρ ο Λούκα (αποτελέσματα, highlights)

2022-11-08T08:42:13+00:00 2022-11-08T08:42:13+00:00.

08/Nov/22 08:42

SALT LAKE CITY, UT - NOVEMBER 7: Lauri Markkanen #23 of the Utah Jazz plays defense on Anthony Davis #3 of the Los Angeles Lakers on November 7, 2022 at Vivint SmartHome Arena in Salt Lake City, Utah. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2022 NBAE (Photo by Garrett Ellwood/NBAE via Getty Images)

Ένα ημίχρονο άντεξαν οι Λέικερς στο σφυροκόπημα των Τζαζ στο Σολτ Λέικ Σίτι. Και πολύ … άντεξαν χωρίς τον ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Λάουρι Μάρκανεν πέτυχε 23 πόντους, ο Τζόρνταν Κλάρκσον 22 και 17 ο Κόλιν Σέξτον και οι Τζαζ διέλυσαν με 139-116 τους Λέικερς, κρατώντας την 1η θέση στη Δύση με ρεκόρ 9-3! Πιο ανέλπιστο αυτό δεν γίνεται…

Το σκορ ήταν 78-71 στο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο οι Τζαζ βελτίωσαν και την άμυνα τους και δεν είχαν πρόβλημα να πετύχουν την τρίτη σερί νίκη τους και να αφήσουν τους Λέικερς στο 2-8 (0-4 εκτός έδρας), νικώντας τους για δεύτερη φορά σε τέσσερις μέρες.
Οι Τζαζ πέτυχαν ρεκόρ σεζόν σε πόντους και πετυχημένα σουτ, βάζοντας 130+ πόντους για τρίτη φορά στα 12 παιχνίδια τους ως τώρα.

Ο Άντονι Ντέιβις έβαλε 29 πόντους και ο Ράσελ Ουέστμπρουκ 22 από τον πάγκο, ενώ ο Κέντρικ Ναν πρόσθεσε 18 ως βασικός.

Στο Ντάλας, ο Λούκα Ντόντσιτς έσπασε και πάλι τα… κοντέρ, πετυχαίνοντας 36 πόντους στη μεγάλη νίκη των Μάβερικς με 96-94 επί των Νετς, τέταρτη σερί για τους γηπεδούχους που ανεβαίνουν διαρκώς (6-3) χάρη στην εμπνευσμένη απόδοση του Σλοβένου μάγου.

Ο Ντόντσιτς έφτασε τα εννιά σερί ματς με τουλάχιστον 30 πόντους και έγινε ο μόλις δεύτερος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ μετά τον Ουίλτ Τσάμπερλεν (23 ματς) που το καταφέρνει σε ξεκίνημα της σεζόν.

Ο Ντόντσιτς έπαιξε 38 λεπτά και είχε 11/22 σουτ, με 5/9 τρίποντα και 9/12 βολές (6 ασίστ, 6 ριμπάουντ), νικώντας και τον Κέβιν Ντουράντ που μέτρησε 26 πόντους . Οι Νετς είχαν τον Μπεν Σίμονς στη σύνθεση τους για 16 λεπτά αλλά έμειναν στο 4-7.