ΝΒΑ: Τρομερό “comeback” οι Νάγκετς από το -18, οι Μάτζικ σταμάτησαν τις 30αρες του Λούκα (αποτελέσματα)

2022-11-10T08:18:26+00:00 2022-11-10T08:18:27+00:00.

10/Nov/22 08:18

INDIANAPOLIS, INDIANA - NOVEMBER 09: Nikola Jokic #15 of the Denver Nuggets dribbles the ball while being guarded by Myles Turner #33 of the Indiana Pacers in the first quarter at Gainbridge Fieldhouse on November 09, 2022 in Indianapolis, Indiana. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Dylan Buell/Getty Images)

O Νίκολα Γιόκιτς πέτυχε 24 πόντους σε μόλις 21 λεπτά συμμετοχής αφού φορτώθηκε νωρίς με φάουλ και οι Νάγκετς γύρισαν από το -18 στην Ιντιανάπολις για να νικήσουν με 122-119 τους Πέισερς!

Ο MVP έκανε τέσσερα φάουλ νωρίς στο παιχνίδι και το πέμπτο νωρίς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου και έπαιξε ελάχιστα στις τρεις πρώτες περιόδους.

Οι Πέισερς έκαναν ένα εντυπωσιακό 43-21 στο δεύτερο 12λεπτο περνώντας μπροστά στο σκορ με 16, έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 18 αλλά η επιστροφή του “Joker” στο παρκέ άλλαξε τα δεδομένα.

Ο Γιόκιτς μπήκε στο παρκέ, κατάφερε να μην αποβληθεί και τελικά οδήγησε τους Νάγκετς στη νίκη που ήταν η τέταρτη σερί και με ρεκόρ 8-3 βρίσκονται στη 2η θέση της Δύσης, πίσω από το 10-3 των εντυπωσιακών Γιούτα Τζαζ.

Ο Άαρον Γκόρντον έγινε… Γιόκιτς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με 18 πόντους, 16 ριμπάουντ και έξι ασίστ. Στους 18 σταμάτησε και ο Τζαμάλ Μάρεϊ, ενώ 17 έβαλε ο Μάικλ Πόρτερ για τους πλήρεις Νάγκετς που δείχνουν ακόμα πιο ισχυροί φέτος.

Ο Μάιλς Τέρνερ (14π., 11ρ.) είχε μία ευκαιρία να ισοφαρίσει στην εκπνοή αλλά αστόχησε όπως και στις προηγούμενες τρεις προσπάθειες του για τρίποντο.

Ο ρούκι Μπένετικτ Μάτουριν έβαλε 30 πόντους (6/9 τρίποντα), τους 23 στο πρώτο μέρος, ο Χαλιμπάρτον πρόσθεσε 21 και 12 ασίστ, ενώ από 17 σημείωσαν ο Μπάντι Χιλντ και ο Αϊζάια Τζάκσον (10ρ.). Οι Πέισερς έπεσαν στο 5-6.

Στο Ορλάντο, τώρα, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε μία ολοκάθαρη ευκαιρία να κάνει δέκα τα παιχνίδια του με +30 πόντους απέναντι σε μία αδύναμη ομάδα, αλλά … αδύναμοι αποδείχτηκαν οι Μάβερικς και ο ίδιος.

Οι Μάτζικ κράτησαν τον Λούκα στους 24 και τους “Μαβς” στους 87, επικρατώντας με 94-87! Είναι χαρακτηριστικό πως το Ορλάντο δέχτηκε μόλις 33 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και με 21-13 στην τελευταία περίοδο πέτυχαν την μόλις τρίτη τους νίκη (3-9).

Ο Φρανζ Βάγκνερ ήταν ο κορυφαίος με 22 πόντους των γηπεδούχων, ενώ 29 έβαλε ο Σπένσερ Ντινγούιντι για τους Μάβερικς.