Ουόριορς: Έπος… Στεφ Κάρι με 40 και clutch σουτ κατά των Καβαλίερς του φοβερού Ντόνοβαν Μίτσελ (Video)

2022-11-12T07:19:39+00:00 2022-11-12T07:11:49+00:00.

12/Nov/22 07:19

SAN FRANCISCO, CALIFORNIA - NOVEMBER 11: Stephen Curry #30 of the Golden State Warriors dribbles the ball past Donovan Mitchell #45 of the Cleveland Cavaliers in the third of an NBA basketball game at Chase Center on November 11, 2022 in San Francisco, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Thearon W. Henderson/Getty Images)

Ο Στεφ Κάρι είναι από άλλον πλανήτη. Αυτό πια το έχουν όλες οι μπασκετικές… πέτρες.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο σούπερ σταρ των Ουόριορς πέτυχε 40 πόντους, 13 στα τελευταία τέσσερα λεπτά (!) και οδήγησε την ομάδα του σε μία σπουδαία νίκη με 106-101 επί των Καβαλίερς στο Σαν Φρανσίσκο, γυρνώντας σχεδόν μόνο τους το ματς από το 87-95!!!

Χάρη στα 6/11 τρίποντα, ο Στεφ Κάρι έφτασε στα 200 συνεχόμενα παιχνίδια με τουλάχιστον ένα εύστοχο σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα!

Αλλά αυτό ίσως τελικά να ήταν το λιγότερο.

Με το σκορ στο 87-95 για τους Καβαλίερς, κάτω από 4:30 λεπτά για τη λήξη, ο Κάρι έβαλε ένα τρίποντο για να μειώσει. Έδωσε μία ασίστ (5 στο σύνολο) στον Ντρέιμοντ Γκριν και αργότερα ισοφάρισε το παιχνίδι με νέο τρίποντο! Ακολούθησε ένα δίποντο για το προβάδισμα από ασίστ του Κεβόν Λούνεϊ και με τρίτο τρίποντο (τα μισά του στο παιχνίδι) έκανε το 103-99!

Με 2/4 βολές- να κι ένα παράδοξο- βοήθησε τους Ουόριορς να κλειδώσουν τη νίκη.

Ήταν το δεύτερο σερί ματς με +40 πόντους και αντίστοιχα η δεύτερη συνεχόμενη νίκη των Ουόριορς (5-7).

Ο Άντριου Ουίγκινς πρόσθεσε 20 πόντους και ο Τζόρνταν Πουλ 18, ενώ για μία ακόμα βραδιά ήταν πολύ άστοχος ο Κλέι Τόμπσον (9π., 3/13 σουτ).

Τρομερό παιχνίδι έκανε ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 29 πόντους, 10 ριμπάουντ και εννιά ασίστ στο ενεργητικό του, αλλά δεν έφταναν για τη νίκη στο τέλος.

Ο Έβαν Μόμπλεϊ πρόσθεσε 20 και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Ντάριους Γκάρλαντ είχε 15 και οκτώ ασίστ, αλλά σούταρε με άθλια ποσοστά (5/19 σουτ).