Κινγκς: Υπέταξαν με φοβερό Σαμπόνις τους Ουόριορς, στο… 0-7 εκτός έδρας οι πρωταθλητές! (Video)

2022-11-14T07:38:46+00:00 2022-11-14T13:32:24+00:00.

14/Nov/22 07:38

domantas-sabonis-kevin-huerter-sacramento

Είναι να μην βγουν οι Ουόριορς από το Σαν Φρανσίσκο. Μόνο πρωταθλητές δεν θυμίζουν εκεί έξω στο “δρόμο”…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε ρεκόρ σεζόν με 26 πόντους και 22 ριμπάουντ (!) και οι Κινγκς πήραν τη ρεβάνς από τους Ουόριορς για την πρόσφατη ήττα τους στο Σαν Φρανσίσκο, επικρατώντας με 122-115 στο Σακραμέντο.
Ο Στεφ Κάρι είχε βάλει 47 πόντους την περασμένη Τρίτη, αλλά έπεσε στους 27 αυτή τη φορά.

Οι Κινγκς γύρισαν το παιχνίδι από το αρχικό 39-26 των Ουόριορς στο πρώτο 12λεπτο, περνώντας μάλιστα μπροστά στο ημίχρονο χάρη στο 38-23 του δεύτερου 12λεπτου.

Χάρη στον Σαμπόνις που είχε και οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του, αλλά και τον ΝτεΆαρον Φοξ που πέτυχε 11 από τους 22 πόντους του στην τελευταία περίοδο, πήραν προβάδισμα και το κράτησαν ως το τέλος, για να πετύχουν την έκτη νίκη τους στα τελευταία οκτώ παιχνίδια (6-6 ρεκόρ), ενώ είχαν ξεκινήσει τη σεζόν με 0-4!

Ο ρούκι Κίγκαν Μάρεϊ έβαλε 21 με 5/9 τρίποντα, ενώ ο Κέβιν Χουέρτερ πρόσθεσε 17 με 4/6 έξω από τα 7.25 μέτρα.

Ο Στεφ Κάρι έμεινε στους 27 με 3/9 τρίποντα και τέσσερις ασίστ: “Είναι απογοητευτικό το 0-7”, σχολίασε ο ίδιος. Ε, τι άλλο να πει;

Ο Άντριου Ουίγκινς πρόσθεσε ένα ακόμα καλό παιχνίδι με 26 πόντους, ο Τζόρνταν Πουλ πρόσθεσε 18 και ο Κλέι Τόμπσον 17 πόντους. Ο Ντρέιμοντ Γκριν έκανε ένα γεμάτο ματς με 11 ασίστ, επτά ριμπάουντ και έξι πόντους, αλλά τίποτα από όλα αυτά δεν έσωσε τους Ουόριορς από το να πέσουν στο 5-8 εξαιτίας της αδυναμίας να κερδίσουν μακριά από το γήπεδο τους.