Θάντερ: Ο… MVP Γκίλτζιους-Αλεξάντερ “ξέρανε” στο τέλος τους Ουίζαρντς, έβαλε και 42! (Video)

2022-11-17T07:30:23+00:00 2022-11-17T09:34:00+00:00.

17/Nov/22 07:30

WASHINGTON, DC -  NOVEMBER 16: Shai Gilgeous-Alexander #2 of the Oklahoma City Thunder hits the game winning shot during the game against the Washington Wizards on November 16, 2022 at Capital One Arena in Washington, DC. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2022 NBAE (Photo by Kenny Giarla/NBAE via Getty Images)

Σε οποιαδήποτε άλλη ομάδα και να έπαιζε ο Σέι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ θα ήταν από τώρα υποψήφιος για MVP…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο σταρ των Θάντερ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 42 πόντους, βάζοντας και το τρίποντο της νίκης με 121-120 μέσα στην Ουάσιγκτον επί των Ουίζαρντς, μόλις ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του συναρπαστικού αγώνα.

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε δώσει προβάδισμα ενός καλαθιού στους Ουίζαρντς με 6” στο χρονόμετρο, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ που έχει 32.5 πόντους μέσο όρο, πέτυχε 30 στο δεύτερο ημίχρονο και 9/10 σουτ στην τελευταία περίοδο!

Πρόσθεσε έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ για μόλις δύο λάθη σε 35 λεπτά αγώνα και όπως συνηθίζει είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (14/22 σουτ, 2/3 τρίποντα, 12/17 βολές).

Οι Θάντερ ανέβηκαν στο 7-8 ενώ οι Ουίζαρντς κρατούν θετικό ρεκόρ με 8-7.

Ο Λου Ντορτ έβαλε 16 πόντους, ενώ ο Σάσα Ποκουσέφσκι έπαιξε πολύ λίγο (14′), σκοράροντας οκτώ πόντους και κάνοντας τρία μπλοκ που τον βάζουν στην πρώτη εξάδα του σχετικού πίνακα της στατιστικής.

Ο Μπιλ που παραλίγο να δώσει τη νίκη στην ομάδα του είχε 25 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ των Ουίζαρντς ήταν ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 27 (4/7 τρίποντα). Ο Κάιλ Κούζμα άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και εννιά ασίστ, αλλά υπέπεσε και σε επτά λάθη.

Οι Ουίζαρντς προέρχονταν από τέσσερις σερί νίκες.