Μάβερικς-Νάγκετς 97-98: Παίχτηκαν… ξανά δύο δεύτερα κι ο Τσάντσαρ έβαλε buzzer beater από το κέντρο (Video)

2022-11-21T07:21:55+00:00 2022-11-21T07:21:55+00:00.

21/Nov/22 07:21

DALLAS, TX - NOVEMBER 20: Vlatko Cancar #31 of the Denver Nuggets celebrates with teammate DeAndre Jordan #6 after making a long range three point basket as Spencer Dinwiddie #26 of the Dallas Mavericks looks on in the first half at American Airlines Center on November 20, 2022 in Dallas, Texas. The Nuggets won 98-97. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Ron Jenkins/Getty Images)

Μία από τις πιο περίεργες φάσεις που έγιναν ποτέ συνέβη στο Ντάλας κι αν υπολογίσουμε… μπακαλίστικα την εξέλιξη του αγώνα, οδήγησε τους ελλιπέστατους Νάγκετς στη νίκη επί των Μάβερικς με 98-97!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο, κάνοντας το σκορ 59-52. Φευ…

Βάσει κανονισμών, η φάση έπρεπε να εξεταστεί στο βίντεο και πραγματικά διαπιστώθηκε πως πριν ο Λούκα σουτάρει, είχε πατήσει ελάχιστα την πλάγια γραμμή.

Οι διαιτητές ακύρωσαν το καλάθι και πριν αρχίσει η τρίτη περίοδος, παίχτηκαν ξανά τα τελευταία αυτά δύο δευτερόλεπτα. Ο Τσάντσαρ πήρε την μπάλα και πίσω από το κέντρο πέτυχε το buzzer beater του ημιχρόνου που τελικά μέτρησε και όχι του συμπατριώτη του, Ντόντσιτς!

Αντί για το 59-52, τα ματς έφτασε στο 56-55 υπέρ των Μάβερικς. Και στο τέλος… έχασαν κιόλας.

Ο Μάικλ Πόρτερ πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο 55” πριν το τέλος, ο Ντόντσιτς αστόχησε για τη νίκη και έτσι οι Νάγκετς κατάφεραν να δραπετεύσουν από το Ντάλας παρότι έπαιξαν χωρίς τον Νίκολα Γιόκιτς (covid) και τους τραυματίες, Άαρον Γκόρντον και Τζαμάλ Μάρεϊ! Τους καλύτερους παίκτες τους δηλαδή μαζί με τον Μάικλ Πόρτερ που πέτυχε 14 πόντους με το μοναδικό του τρίποντο να χαρίζει ουσιαστικά τη νίκη.

Ο Τσάντσαρ έβαλε επτά πόντους μαζί με εκείνο το απίθανο buzzer beater, ενώ πρώτος σκόρερ των Νάγκετς ήταν ο Μπόουνς Χάιλαντ με 29 (6ασ.).

Ο Λούκα έμεινε πολύ χαμηλά για τα στάνταρ του με 22 πόντους (9ρ., 8ασ.) και πρώτος σκόρερ των Μάβερικς ήταν ο Τζος Γκριν με 23 πόντους με 6/7 τρίποντα και 8/9 σουτ συνολικά!

Οι Νάγκετς έφτασαν στο 10-6 και οι Μάβερικς έπεσαν στο 9-7.